در حال بارگذاری...

مشخصات کارت عابربانک

مشخصات کارت عابربانک

مشخصه‌ های کارت

با توجه به توضیحاتی که قبلاً در مورد تاریخچه کارت عابربانک داده شد حال می پردازیم به توضیح در مورد مشخصه های کارت و اطلاعات درج شده بر روی آن

کارت عابربانک از 4 مشخصه تشکیل شده است:

  • شماره کارت

شماره درج شده برروی کارت ها یک عدد ۱۶ رقمی می‌ باشد که برای سهولت در خواندن و بخاطر سپردن، به صورت چهار مجموعه چهار رقمی بر روی کارت درج می‌ گردد. اجزای تشکیل دهنده شماره کارت در بانک‌ های ایران به شرح ذیل می‌ باشد:

6037997488447916

رقم کنترل شماره سریال کارت کد کالا شماره شناسایی بانک
6 8844791 74 603799

 

  • شش رقم اول (603799) معرف شماره شناسایی بانک یا (BIN Bank Identification Number) می باشد.

  • دو رقم بعدی (74) معرف کد کالا می‌ باشد. انواع مختلف کارت‌ های بانکی از قبیل کارت بدهکار، کارت پیش پرداخت (بن کارت، کارت هدیه و …)، کارت اعتباری و … دارای کد کالا مجزا می‌ باشند.

  • هفت رقمی بعدی (8844791) معرف شماره سریال کارت می‌ باشد.

  • رقم آخر (6) رقم کنترلی (Check Digit) می‌ باشد. این مقدار با استفاده از الگوریتم لان محاسبه می‌ گردد.

  • شماره شناسایی مشتری یا CVV2

CVV2 یا (Card Validation Value) نام دیگر «شماره شناسایی مشتری» است. این کد یک عدد سه یا چهار رقمی است که جهت جلوگیری از جعل کارت‌های اعتباری و بالا بردن امنیت در هنگام نقل و انتقال پول و یا خرید شارژ، پرداخت قبوض و… بر روی کارت بانکی فرد چاپ می شود.

  • تاریخ انقضاء

عددی چهار رقمی است که بر روی کارت درج گردیده و نشان دهنده تاریخ انقضای کارت می‌باشد. تاریخ انقضای کارت‌ های عابر بانک حداقل سه سال و حداکثر پنج سال پس از زمان صدور کارت تعیین می‌ شود. پس از اتمام تاریخ انقضاء، کارت باید غیرفعال و باطل شده و به منظور تمدید یا تجدید کارت دارنده موظف است به بانک مراجعه کرده و پس از احراز هویت مجدد کارت جدید برای او صادر شود.

درج تاریخ انقضاء روی کارت ‌های بانکی به عنوان یک ویژگی امنیتی محسوب می شود و در زمان هرگونه عملیات اینترنتی اعم از خرید یا انتقال وجه باید این تاریخ وارد شود. این در حالی است که عدم درج تاریخ انقضاء، مشتریان بانک ‌ها را با خسارت ‌های جبران‌ ناپذیری مواجه می‌ کند و ریسک عملیات کارتی بانکی را بسیار بالا می ‌برد.

  • نام و نام خانوادگی

نام و نام خانوادگی مشتری روی کارت درج شده است.

error: Content is protected !!