در حال بارگذاری...

تأثیر موبایل بر کارت عابربانک

آیا قرار دادن کارت های اعتباری کنار گوشی های موبایل باعث سوختن آن می‌شود؟

همه ما حداقل یکبار این جمله را شنیدیم «کارتتو کنار گوشیت نذار، میسوزه» اما واقعا این اتفاق می­افته؟

برای دانستن جواب با ما همراه باشید تا به شما بگوییم که این ادعا درست نیست.

گاوس (Gauss) به اختصار(G) یکای فرعی اندازه‌گیری میدان مغناطیسی (B) است که به افتخار ریاضیدان و فیزیکدان آلمانی -کارل فریدریش گاوس- به این نام خوانده شده ‌است. این یکا برابر ۱‎×۱۰ تسلا است. هر وسیله الکترونیکی یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند که با واحد گاوس اندازه گیری می‌شود. به طور معمول برای خراب شدن یک کارت اعتباری به میزان 1000 تا 1500 گاوس میدان مغناطیسی نیاز است. این در حالیست که شدت میدان مغناطیسی گوشی های ما در بدترین حالت در حدود 10 میلی گاوس می باشد.

بنابراین بعید است که با قرار گرفتن موقت کارت های عابربانک در کنار موبایل آسیب جدی ای به آنها وارد شود. زیرا کارت های عابربانک دارای یک نوار مغناطیسی سیاه رنگی هستند که اطلاعات حساب ما به صورت کد در آنها ثبت شده است. این نوارها از ذرات آهن تشکیل شده اند، و زمانی که در یک میدان مغناطیسی قوی قرار می گیرند، ممکن است آسیب ببینند.

کارت های اعتباری به دو صورت:

  • HiCo

کارت های نوار مغناطیسی HiCo با یک میدان مغناطیسی قوی تر کدگذاری شده اند که باعث می شود آنها برای برنامه های ایمن مناسب تر باشند و یا زمانی که کارتها ممکن است مکرر جابجا شوند. با کارتهای HiCo، داده های رمزگذاری شده در معرض میدان مغناطیسی خارج از آن کمتر پاک می شوند. عمر طولانی تری نسبت به کارت های LoCo دارند و اطلاعات کارت شما را به خوبی محافظت می کنند. معمولاً برای کارت های بانکی، مجوزهای درایور، کارتهای کنترل دسترسی، کتابخانه و کارتهای عضویت استفاده می شود.

  • LoCo

کارت های نوار مغناطیسی LoCo برای برنامه های کوتاه مدت ایده آل هستند که در آن امنیت بالا و ماندگاری کارت ها کمتر اهمیت داشته باشد. نوارهای مغناطیسی موجود در این کارتها بیشتر به رنگ قهوه ای رنگ است، در حالی که نوارهای مغناطیسی HiCo تقریباً به رنگ سیاه هستند. کارت های LoCo از یک میدان مغناطیسی با شدت کمتری استفاده می کنند و برای انواع مختلف برنامه ها از جمله کارت های عضویت و وفاداری، گذرگاه های حمل و نقل، کلیدهای اتاق هتل، کارت های باشگاه های مواد غذایی و موارد دیگر استفاده می شوند.

کارت های اعتباری به دلایل مختلفی می توانند از کار بیفتند. اما شایع ترین دلایل آنها گرما و آسیب فیزیکی است. قرار گرفتن در معرض حرارت شدید مانند بخاری یا آتش می تواند باعث آسیب دائمی به کارت شود. آسیب های فیزیکی مانند مخدوش شدن و تا شدن نوارهای مغناطیسی یا چیپ های الکترونیکی (قطعه ی مربعی شکل و زرد رنگ بر روی کارت ها برای نگهداری اطلاعات) روی کارت های اعتباری نیز از دلایل بسیار شایع خراب شدن کارت های عابربانک می باشد. البته در نظر داشته باشید، همچنین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض میدان های مغناطیسی قوی مانند دستگاه MRI نیز می تواند باعث از کار افتادن کارت ها شود.

پس دیگر از بابت قرار گرفتن کارت های اعتباری در کنار گوشی موبایلتان نگران نباشید زیرا قبلاً تمهیدات لازم در کشورهای مبدا این تکنولوژی برای این قبیل اتفاقات فراهم شده است.

error: Content is protected !!