بهترین مارک دستگاه خودپرداز

قبل از خرید دستگاه خودپرداز مهمترین سوال این است که کدام دستگاه خودپراز بهتر است. قبل از پاسخ دادن به این سوال بهتر است که با دستگاه خودپرداز و برندهای آن در کشور آشنا شویم.

دستگاه خودپرداز یا عابربانک چیست؟

دستگاه خودپرداز دستگاهی الکترونکیی مکانیکی هست که به صورت 24 ساعته و 7 روز هفته به مشتریان بانک خدمات ارائه می دهد. برای دانستن اینکه کدام دستگاه خودپرداز بهتر است باید ابتدا با خودپرداز و انواع مدلهای آن آشنا شویم. دستگاه خودپرداز عملیات مانده حساب، صورتحساب، پرداخت وجه، انتقال وجه، پرداخت قبض، تغییر رمز، پرداخت قسط و … را انجام می دهد. مشتری ابتدا کارت خود را وارد دستگاه خودپرداز کرده و پس از انتخاب زبان و وارد کردن رمز، نوع عملیات را انتخاب می کند. دستگاه خودپرداز به شبکه بانک متصل بوده و رمز و درخواست مشتری را چک می کند و در صورت صحت اطلاعات و مجاز بودن، درخواست مشتری انجام می شود.

برندهای خودپرداز

خودپرداز یا عابربانک های موجود در ایران برند های مختلفی دارند که به صورت مختصر انواع آنها را بررسی می کنیم:

 1. NCR: برندی آمریکایی بوده که توسط شرکت ایران ارقام نماینده رسمی ان سی آر آمریکا وارد ایران شده و تا اوایل دهه 80 و قبل از تحریم این شرکت، در ایران فروخته میشد. درصد بالایی از خودپردازهای ریفربیشد که در حال حاضر در کشور فروخته می شود خودپرداز های NCR مدل 5886 و 5887 می باشد.
 2. GRG: شرکت ایران ارقام پس از تحریم شدن توسط NCR، اقدام به واردات از این کمپانی مشهور چینی کرده و به بانکهای مختلف این دستگاهها را ارائه داد.
 3. WINCOR: همواره رقیب سرسخت NCR بوده. وینکور آلمان که توسط شرکت خدمات انفورماتیک (فرادیس البرز) به ایران معرفی شد، بعد ها توسط کمپانی دیبولد آمریکا خریداری شده و اسم آن از WINCOR NIXDORF به DIEBOLD NIXDORF تغییر داده شد.
 4. BANQIT: این برند سوئدی توسط شرکت ایران نارا به ایران معرفی شد اما هیچ گاه نتوانست در بازار با ان سی آر و وینکور رقابت کند.
 5. HYOSUNG: شرکت ایران نارا پس از بنکیت خودپرداز هیوسانگ کره ای را به ایران معرفی کرد که با توجه به کیفیت بالا توانست بازار خوبی کسب کند.
 6. TECHNO: برند تکنو توسط شرکت توسن تکنو وابسته به شرکت توسن (کیش ویر سابق) معرفی شد که در واقع برندی ایرانی برای دستگاههای چینی و کره ای با برندهای KINGTELLER، GWI و LG می باشد. دستگاههای این شرکت با نامهای تکنو 4، 5، 6 و جدید ترین آنها که LG کره است با نام تکنو 7 به بازار معرفی شدند.
 7. EASTCOM: دستگاههای این شرکت چینی که دستگاههای مشابه وینکور تولید می کند توسط شرکت آدونیس به کشور وارد شده و مشغول به کار می باشند.
 8. SIGMA: شرکت خوارزمی پس از واردات تعدادی دستگاه وینکور، دستگاههای خودپرداز ساخت این شرکت ایتالیایی را وارد کشور کرد.
 9. EDGE: برند شرکت GSS برای خودپردازهای چینی معرفی شده توسط این شرکت به بازار ایران می باشد.
 10. RAVIS و PARA: خودپردازهایی با برند ایرانی که بیشتر به اشخاص حقیقی و دفاتر پست بانک فروخته شده است.
 11. HATEF: اولین خودپرداز طراحی و ساخته شده در ایران که در دهه 80 فعال بود و بانک صادرات بزرگترین مشتری این شرکت بود.

کدام دستگاه خودپراز بهتر است

خودپرداز های شخصی که در حال حاضر به فروش می رسند عمدتاً NCR, WINCOR, HYOSUNG, GRG می باشند. پس از اینها برندهای TECHNO, RAVIS نیز به فروش می رسد. برای اینکه بفهمیم بهترین مارک دستگاه خودپرداز چیست باید ابتدا مزایا و معایب هر کدام از برند ها را بررسی کنیم.

 1. خودپرداز NCR: قیمت پایین، وفور قطعات یدکی و تعمیرکار
 2. خودپرداز وینکور: قیمت به نسبت بالاتر، کمتر بودن قطعات یدکی و تعمیرکار، خرابی کمتر
 3. خودپرداز تکنو، هیوسانگ، جی آر جی: قیمت به نسبت بالاتر، انحضاری بودن قطعات یدکی نزد برخی شرکتها، کیفیت قابل قبول
 4. خودپرداز راویس: قیمت مناسب، وفور قطعات یدکی

البته در نظر داشته باشید که خودپرداز ایران به عنوان تنها فروشگاه مولتی برند قطعات خودپرداز در کشور همواره سعی کرده قطعات یدکی انواع خودپرداز را فراهم کرده و در اختیار همه مشتریان عزیز قرار دهد. لذا مشتریان می توانند دغدغه تأمین قطعات یدکی را نداشته باشند.

4.7/5 - (12 امتیاز)