در حال بارگذاری...

راهنمای خرید خودپرداز شخصی

راهنمای خرید خودپرداز

اگه مغازه یا محل مناسبی برای نصب خودپرداز (ATM) دارید، فرصت رو از دست ندید. شما می تونید یک خودپرداز شخصی برای خودتون داشته باشید. تأمین اسکناس، پولگذاری و تعمیر و نگهداریش با خودتونه. اما سود خوبی هم برای شما داره. البته اگه به چند نکته دقت کنید.

مهمترین نکته تردد افراد در اون محل و نیاز به دستگاه خودپرداز هست. فاصله تا خودپرداز بانکهای دیگه هم هر چی بیشتر باشه بهتره. قبل از تصمیم نهایی برای خرید، حتماً راهنمای خرید خودپرداز رو مطالعه کنید.

کارمزد تراکنشهای خودپرداز

بیشترین کارمزد رو شما از تراکنشهای برداشت وجه خواهید داشت. اکثر بانکها 60% درآمد شتابی رو به شما به عنوان کارمزد پرداخت میکنن. کارمزد شما 0.0066 مبلغ دریافتی از دستگاه هست. مثلاً اگه مشتری 100 هزار تومن از دستگاه بگیره، شما 660 تومن کارمزد خواهید داشت. حالا اگه به فرض در روز 15 میلیون پرداخت بشه، کارمزد شما 99 هزار تومن خواهد بود و در ماه حدود 3 میلیون تومن میشه. سایر تراکنشها هم کارمزد دارن، مثلاً انتقال وجه، مستقل از مبلغش، برای شما 180 تومن کارمزد داره. هر خرید شارژ یا پرداخت قبض هم کارمزدش برای شما 90 تومن هست. و در نهایت کارمزد هر مانده حساب برای شما 30 تومن خواهد بود.

چه برندی بخریم

برای خرید دستگاه، شما باید چند تا نکته رو در نظر بگیرید:

 1. کیفیت
 2. خدمات پس از فروش
 3. قیمت

دستگاههای ریفر (بازسازی) شده و کارکرده حدود قیمت 30 میلیون تومن دارن و دستگاههای آکبند حداقل دو تا سه برابر این مبلغ هستن. پس برای این کسب و کار، خرید دستگاه آکبند اصلاً توصیه نمیشه، چون با احتساب هزینه های جانبی و وجه در گردش، و همچنین استهلاک و افت قیمت، از نظر اقتصادی توجیه نداره.

دستگاههای ریفر، بیشتر برند NCR هستن که پرطرفدارترین برند حال حاضر خودپردازهای شخصی هستن. دلیلش هم قیمت مناسب و قطعات و تعمیرکار در دسترس هست. یعنی شما نیاز به گارانتی یک شرکت ندارید. اما خرید این دستگاهها هم نیاز به دقت و تحقیق داره. چون از دستگاههای مزایده ای بانکهای داخل، تا وارداتی و ریفر شده در داخل و ریفر کامل در خارج وجود داره. همچنین قطعات استفاده شده برای ریفر هم میتونه بی کیفیت یا اورجینال و با کیفیت باشه. برای همین قیمت گرفتن تنها و خرید از جای ارزونتر، عامل دردسرهای بعدی مشتری هست. البته موارد زیادی هم فروش دستگاههای بی کیفیت با قیمت های بالا هم اتفاق افتاده. به همین دلیل پیشنهاد میشه مشتری اول در مورد شرکت و نحوه ریفر و قطعات مورد استفاده تحقیق کنه، و بعد قیمت رو در نظر بگیره.

لوازم جانبی

لوازم جانبی و پیش نیازهای نصب دستگاه به این شرح هست:

 1. پایه و سایه بان: بسته به کیفیت و زیبایی، از حدود 400 تا 800 هزار تومن
 2. روتر برای اتصال به بانک: حدود 400 هزار تومن
 3. ارت: چاه ارت یا دستگاه جایگزین: حدود 200، 300 هزار تومن تا 1 میلیون تومن
 4. یو پی اس: بسته به نوع و مدل و تعداد باتری از یک میلیون تومن به بالا

سایر هزینه ها

حمل و نقل و همچنین دریچه سازی و نصب فیزیکی دستگاه در دریچه بسته به فاصله شما تا انبار شرکتی که ازش خریداری کردید هم میتونه از 200 هزار تومن تا حدود 1 میلیون تومن هزینه داشته باشه. راه اندازی دستگاه هم معمولاً 200 تا 300 هزار تومن هزینه داره که البته بعضی شرکتها بصورت رایگان انجام میدن. ارسال مدارک و اتصال به بانک هم اصولاً نباید هزینه ای برای مشتری داشته باشه، یا در حد هزینه های پرینت و کپی و پست میتونه باشه.

پس تا کنون به این نتیجه رسیدیم که با فرض داشتن محل مناسب، با پرداخت روزانه حدود 10 تا 20 میلیون تومن به مشتری، و یک سرمایه اولیه حدود 40 تا 50 میلیون تومنی، میتونیم درآمد 2 تا 4 میلیونی در ماه داشته باشیم.

فروشندگان دستگاه

تعداد فروشنده دستگاههای خودپرداز شخصی، به دلیل عدم نظارت صحیح بانکها، زیاد هستند. شما میتونید با قبول ریسک، از یک شخص حقیقی دستگاه بخرید و یا با اطمینان از یک شرکت معتبر خرید کنید. برای تحقیق در مورد اعتبار شرکت و خرید با خیال راحت، بهتره که موارد زیر رو همیشه در نظر داشته باشید و در موردشون تحقیق کنید:

 1. گرفتن شماره ثبت یا شناسه ملی شرکت، و مراجعه به سایت روزنامه رسمی و استعلام سابقه شرکت، مدیران، نوع شرکت و سرمایه ثبتی. دقت کنید که فقط داشتن شماره ثبت کافی نیست، چرا که ثبت یک شرکت با هزینه ناچیز و به سادگی انجام میشه. پس ملاک برای شما در این مورد، میتونه سابقه کار شرکت و تاریخ ثبتش باشه.
 2. تعداد پرسنل رسمی، محل رسمی شرکت و انبار، کارگاه یا کارخانه. شرکتهای یک نفره اصطلاحاً با نام One Man Company شناخته میشن. یک روز ثبت میشن و یک روز دیگه محو میشن. بنابراین همیشه به ابعاد و اندازه شرکتها دقت کنید. ملاک شما در این بخش میتونه استعلام لیست بیمه پرسنل، مشخصات دفاتر شرکت و مالکیت یا استیجاری بودن اونها باشه.
 3. سابقه فعالیت شرکت، رزومه، تعداد مشتریان، محصولات و … . یک شرکت می تونه دو ماه پیش ثبت شده باشه، چند تا مشتری داشته باشه و فردا هم محو بشه. یک شرکت دیگه میتونه هزاران مشتری داشته باشه و سالهای سال فعال باشه. پس با اطمینان میتونید از شرکت معتبر خرید کنید.
 4. رضایت مشتریانی که قبلاً دستگاه خریداری کرده اند. همیشه میتونید با بررسی مشتریان قبلی شرکت، ببینید چقدر از محصول خریداری شده راضی هستند. اگر شرکتی به هر دلیل مشخصات تماس مشتریهای قبلیش رو به شما نداد، میتونید حداقل از اونها درخواست کنید که با مشتری در حضور شما تماس بگیرن یا مستندات و سوابق خدمات پس از فروش و رضایت مشتری رو به شما ارائه بدن.

پس همیشه دقت کنید که صرفاً برای خرید دستگاه قیمت نگیرید. قیمت دستگاههای خودپراز NCR ریفربیشد در زمان یکسان، بسته به کیفیت میتونه متفاوت باشه و خرید دستگاه بی کیفیت، سرآغاز مشکلات بعدی شماست.

error: Content is protected !!