آیا خرید دستگاه خودپرداز به صرفه است؟

خرید دستگاه خودپرداز هم یک روش درآمدزایی می باشد که شناخته شده نیست. اما جواب این سوال که آیا خرید دستگاه خودپرداز به صرفه است یا نه به سادگی بله یا خیر نمی باشد. پارامترهای زیادی تعیین کننده سودآور بودن یا به صرفه بودن خرید خودپرداز می باشد.

buy-atm-feasible

پارامتر های به صرفه بودن خرید خودپرداز

 1. مکان نصب دستگاه خودپرداز: مهمترین پارامتر تعیین کننده اینکه خرید دستگاه خودپرداز به صرفه است یا نه، مکان یا محل نصب خودپرداز می باشد. سود خودپرداز ارتباط مستقیمی با تعداد تراکنش های انجام شده با خودپرداز دارد. هر چه محل نصب خودپرداز شلوغ تر باشد یا اصطلاحاً پاخور بیشتری داشته باشد تعداد تراکنش های خودپرداز نیز بیشتر خواهد بود.
 2. بانک طرف قرارداد: بانکی که دستگاه خودپرداز به آن متصل است از چند جنبه مهم می باشد. اول اینکه با توجه به اینکه تراکنشهای شتابی فقط شامل کارمزد می باشند، هر چه آن بانک مشتری کمتر و کارت کمتری نزد مردم داشته باشد، کارمزد بیشتری نصیب مالک خودپرداز خواهد شد. منظور از تراکنش های شتابی تراکنش هایی هستند که نوع کارت مشتری با بانکی که خودپرداز به آن متصل است متفاوت می باشد. به عنوان مثال اگر یک مشتری با کارت بانک صادرات از دستگاه خودپرداز بانک شهر استفاده کند، این تراکنش شتابی محسوب می شود و شامل کارمزد می شود. اما استفاده مشتری با کارت بانک شهر از دستگاه خودپرداز بانک شهر، کارمزدی ندارد. پس به طور خلاصه، باید بانکی را انتخاب کنید که کارت کمتری دست مشتری دارد. مثلاً بانک صادرات، ملی یا ملت برای داشتن خودپرداز شخصی سودآور نیستند و در نتیجه خرید خودپرداز بانک صادرات و … به صرفه نیست.
 3. آپ تایم خودپرداز: مدت زمان در حال سرویس بودن خودپرداز یا آپ تایم خودپرداز، هر چه بیشتر باشد، خودپرداز می تواند تراکنشهای بیشتری داشته باشد و در نتیجه سودآوری بیشتری داشته باشد. خودپردازی که بیشتر اوقات دچار نقص فنی بوده، نه تنها تراکنشهای کمتری دارد و سود کمتری نصیب مالک خود می کند، بلکه به مرور مشتریهای ثابت خود را نیز از دست می دهد.
 4. سرعت خودپرداز: هر چه سرعت عملکرد خودپرداز بالاتر باشد و همچنین شبکه و پاسخدهی از سمت سرور آن مناسب تر باشد، می تواند در زمان کمتری به مشتریان سرویس دهی کند و مشتری بیشتری را جذب کند و در نتیجه سود بیشتری خواهد داشت.
 5. زمان رفع ایراد خودپرداز: این مورد در واقع همان مورد سه می باشد یعنی در صورتی که به هر دلیلی خودپرداز دچار نقص فنی یا قطعی ارتباط با مرکز شد، اگر در زمان کمتری نسبت به رفع ایراد آن اقدام گردد، آپ تایم خودپرداز بالاتر بوده و سود بیشتری نصیب مالک خودپرداز خواهد شد.
 6. تبلیغات محیطی و ظاهر دستگاه خودپرداز: اگر شما تابلویی با عنوان محل نصب خودپرداز داشته باشید که مشتری ها را به سمت خودپرداز شما هدایت کند، قطعاً مشتری های بیشتری متوجه محل نصب دستگاه خودپرداز شما می شوند و تراکنشهای بیشتری انجام شده و خرید خودپرداز شما صرفه بیشتری خواهد داشت. ظاهر مناسب و تمیز نیز به جذب مشتری برای خودپرداز کمک می کند.
 7. داشتن اسکناس و لوازم مصرفی: دستگاه خودپرداز باید همیشه وجه نقد و لوازم مصرفی (کاغذ رسید) داشته باشد. در صورتی عدم تأمین ملزومات، مشتری ها کمتر از خودپرداز شما استفاده می کنند.
 8. کیفیت دستگاه خودپرداز: دستگاه با کیفیت کارکرد مناسبتر، سرعت بالاتر، آپ تایم بیشتر و خرابی کمتر خواهد داشت و در کل خرید دستگاه خودپرداز با کیفیت از شرکت معتبر به صرفه تر می باشد.

هزینه و درآمد خرید دستگاه خودپرداز

برای اینکه سودآور بودن خرید خودپرداز یا صرفه اقتصادی آنرا محاسبه کنید کافی است هزینه ها و درآمد خودپرداز را محاسبه کرده و سود خودپرداز را حساب کنید.

هزینه های اولیه خرید دستگاه خودپرداز

 1. مبلغی که بابت خود دستگاه خودپرداز پرداخت می کنید.
 2. حمل، دریچه سازی و نصب دستگاه خودپرداز
 3. ملزومات نصب مانند یو پی اس، باتری، مودم، روتر و …
 4. هزینه اتصال به سوئیچ بانکی

هزینه های ثابت و ماهیانه خرید دستگاه خودپرداز

 1. تأمین اسکناس و پولگذاری
 2. تعمیرات خودپرداز
 3. اتصال به شبکه بانکی (معمولاً از طریق اینترنت)

درآمد دستگاه خودپرداز

درآمد خودپرداز همان طور که در این لینک قبلاً به آن پرداخت شد، بسته به تعداد تراکنشهای خودپرداز متغیر می باشد.

محاسبه صرفه اقتصادی خرید دستگاه خودپرداز

برای این کار کافی است هزینه های تقریبی ماهیانه را از درآمد متوسط ماهیانه کم کرده و سود ماهیانه خرید خودپرداز را حساب کنیم. برای هزینه اولیه نیز می توانیم درصدی معادل سود بانکی با در نظر گرفتن افت قیمت محاسبه کنیم. پس از آن می توانیم صرفه اقتصادی خرید خودپرداز را محاسبه کنیم. به طور ساده، در صورتی که یک خودپرداز با کیفیت از شرکت معتبر خریداری کنیم که آپ تایم بالا، سرعت و کیفیت بالا داشته باشد، و به آن مرتب رسیدگی کنیم، و از همه مهمتر آنرا در محل مناسب نصب کنیم، که تراکنش بالایی داشته باشد، این یک خرید به صرفه می باشد.

در نهایت برای اینکه بدانیم آیا خرید دستگاه خودپرداز به صرفه است، با یک مثال تقریبی هزینه ها و درآمد ها را حساب می کنیم:

مثالی برای صرفه اقتصادی خرید خودپرداز

فرض می کنیم یک خودپرداز با کیفیت از شرکت معتبر به مبلغ 65 میلیون تومان خریده ایم. با در نظر گرفتن هزینه های حمل و دریچه سازی و نصب و همچنین هزینه ملزومات خودپرداز، قیمت تمام شده تقریبی اولیه برای ما 75 میلیون تومان بوده است. این اعداد صرفاً تقریبی و فقط جهت محاسبه صرفه اقتصادی خرید خودپرداز می باشند.

هزینه تعمیر و نگهداری تقریبی خودپرداز را نیز سالیانه حدود 5 میلیون تومان بصورت تقریبی در نظر می گیریم. توجه داشته باشید که با خرید خودپرداز با کیفیت از شرکت معتبر و با پشتیبانی مناسب، این هزینه کمتر می شود و یک خودپرداز قدیمی و بی کیفیت می تواند هزینه های بیشتری به شما تحمیل کند.

فرض کنیم دستگاه خودپرداز ما حداقل روزانه 20 میلیون تومان وجه نقد به مشتری پرداخت کند. با احتساب سایر تراکنشها، سود ماهیانه تقریبی خودپرداز ما حدود 5 تا 6 میلیون تومان خواهد بود.

با در نظر گرفتن سود بانکی سالیانه 20 درصد، اگر فرض کنیم 75 میلیون تومان هزینه های اولیه و 15 میلیون تومان وجه در گردش را در بانک با سپرده یکساله گذاشته باشیم، سالیانه بابت این 90 میلیون تومان، ما 18 میلیون تومان سود سپرده از بانک می گرفتیم. پس هزینه سالیانه خودپرداز ما جمعاً 23 میلیون تومان و درآمد سالیانه خودپرداز ما 60 تا 70 میلیون تومان خواهد بود. پس سود سالیانه خودپرداز ما حدود 40 تا 50 میلیون تومان و بازگشت سرمایه آن حداکثر یکساله خواهد بود.

البته کلیه اعداد بالا صرفاً تقریبی و فرضی بوده و کاملاً بستگی به محل نصب خودپرداز، کیفیت خودپرداز، قیمت خودپرداز و ملزومات و … دارد.

برای دریافت مشاوره تلفنی جهت خرید خودپرداز می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید. اگر در حال حاضر خارج از ساعت اداری و یا روز تعطیل می باشد نیز می توانید با کلیک روی آیکون تماس با ما که در گوشه راست پایین صفحه می بینید، درخواست تماس کنید که کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

مدلهای خودپرداز آماده فروش به مشتریان عزیز

خودپرداز ان سی آر ATM NCR 5886

39,000,000 تومان
فروش خودپرداز NCR مدل 5886 برای هماهنگی و بازدید و خرید با ما تماس بگیرید : 02144037818 09202864727 تحویل به روز و  آنی دستگاه خودپرداز درب انبار شرکت بدون نیاز به پیش پرداخت و معطلی

خودپرداز ان سی آر ATM NCR 5887

39,000,000 تومان
فروش خودپرداز NCR مدل 5887 برای هماهنگی و بازدید و خرید با ما تماس بگیرید : 02144037818 09202864727 تحویل به روز و  آنی دستگاه خودپرداز درب انبار شرکت بدون نیاز به پیش پرداخت و معطلی

خودپرداز راویس ATM Ravis TS-4210

39,000,000 تومان
فروش خودپرداز راویس مدل 4210 برای هماهنگی و بازدید و خرید با ما تماس بگیرید : 02144037818 09202864727 تحویل به روز و  آنی دستگاه خودپرداز درب انبار شرکت بدون نیاز به پیش پرداخت و معطلی

خودپرداز کینگ تلر ATM KingTeller

59,000,000 تومان
فروش خودپرداز کینگ تلر KT برای هماهنگی و بازدید و خرید با ما تماس بگیرید : 02144037818 09202864727 تحویل به روز و  آنی دستگاه خودپرداز درب انبار شرکت بدون نیاز به پیش پرداخت و معطلی

خودپرداز وینکور ATM WINCOR 2100

49,000,000 تومان
فروش خودپرداز WINCOR مدل 2100 برای هماهنگی و بازدید و خرید با ما تماس بگیرید : 02144037818 09202864727 تحویل به روز و  آنی دستگاه خودپرداز درب انبار شرکت بدون نیاز به پیش پرداخت و معطلی

خودپرداز وینکور ATM WINCOR 2150

49,000,000 تومان
فروش خودپرداز WINCOR مدل 2150 برای هماهنگی و بازدید و خرید با ما تماس بگیرید : 02144037818 09202864727 تحویل به روز و  آنی دستگاه خودپرداز درب انبار شرکت بدون نیاز به پیش پرداخت و معطلی

4.8/5 - (37 امتیاز)