خودپرداز چیست؟

خودپرداز یا ATM (مخفف Automated Teller Machine) که در ایران عابر بانک هم نامیده می شود، دستگاهی است که بصورت خودکار و 24 ساعته، برخی از عملیات بانکی را انجام می دهد. این عملیات یا تراکنشها شامل مانده حساب، صورتحساب، دریافت وجه، انتقال وجه، پرداخت قبض، تغییر رمز اول و دوم، پرداخت اقساط و … می باشند. خودپرداز شخصی توسط اشخاص پولگذاری و نگهداری می شوند.

درآمد زایی از طریق خودپرداز شخصی

چند سالی است که تعدادی از بانکها به اشخاص اجازه خرید و نصب خودپرداز شخصی را می دهند. این خودپردازها که مالکیت و پولگذاری و نگهداری آنها با اشخاص می باشد، به شبکه شتاب متصل شده و مالک آن از این طریق کسب درآمد می کند. جدول کارمزد تراکنشهای شتابی به شرح ذیل می باشد.

کارمزد پرداخت وجه طبق این فرمول محاسبه می شود:

مبلغ پرداختی x سهم پذیرنده (معمولاً 60%) 1.1x%

مثلاً در صورت پرداخت 15 میلیون تومان در یک روز، کارمزد دریافتی 15,000,000 ضربدر 60% ضربدر 1.1% و برابر با 99,000 می باشد. این درآمد در ماه حداقل 3 میلیون تومان خواهد بود که سرمایه اولیه آن کمتر از 50 میلیون تومان بوده.

راهنمای خرید خودپرداز شخصی

مهمترین نکته در خصوص خرید خودپرداز شخصی، محل مناسب و پرتردد و بعد از آن دستگاه خودپرداز با کیفیت و شرکت معتبر می باشد. متأسفانه افراد بسیاری که بدون تحقیق اولیه اقدام به خرید خودپرداز نموده اند، متضرر می شوند. انتخاب محل نامناسب و به تبع آن درآمد پایین و یا خرید دستگاه های خودپرداز بی کیفیت از فروشنده های شخصی و شرکتهای نامعتبر، دردسرهای زیادی به همراه دارد.

انواع مدلهای موجود خودپرداز در بازار و انتخاب مدل مناسب

برای خرید خودپرداز شخصی، شما باید به ترتیب نکات زیر را در نظر بگیرید:

  1. کیفیت
  2. خدمات پس از فروش
  3. قیمت

خودپردازهای ریفر (بازسازی) شده حدود قیمت 30 میلیون تومن و خودپرداز آکبند حداقل دو تا سه برابر این مبلغ می باشند. پس برای این کسب و کار، خرید دستگاه خودپرداز آکبند اصلاً توصیه نمی شود، چون با احتساب هزینه های جانبی و وجه در گردش، و همچنین استهلاک و افت قیمت، از نظر اقتصادی توجیهی ندارند.

خودپردازهای ریفر، بیشتر برند NCR هستند که پرطرفدارترین برند حال حاضر خودپردازهای شخصی است. دلیل آن هم قیمت مناسب و قطعات و تعمیرکار در دسترس است. یعنی شما نیاز به گارانتی اجباری توسط یک شرکت ندارید. اما خرید این خودپردازها هم نیازمند دقت و تحقیق فراوان می باشد. چون از خودپردازهای بانکهای داخل، تا وارداتی و ریفر شده در داخل و ریفر کامل در خارج، قیمتهای مختلفی دارند. برای همین قیمت گرفتن تنها و خرید از جای ارزونتر، عامل دردسرهای بعدی مشتریست.

لوازم جانبی خودپرداز شخصی

لوازم جانبی و پیش نیازهای نصب خودپرداز یا عابربانک، شامل برق مناسب (دارای ارت و با یو پی اس مناسب)، اینترنت، پایه و سایه بان و دوربین و همچنین روتر یا ابزار مشابه برای اتصال به بانک می باشد.

فروشندگان خودپرداز شخصی

تعداد فروشنده دستگاههای خودپرداز شخصی، به دلیل عدم نظارت صحیح بانکها، زیاد هستند. شما میتوانید با قبول ریسک، از یک شخص حقیقی خودپرداز بخرید و یا با اطمینان از یک شرکت معتبر خرید کنید. برای تحقیق در مورد اعتبار شرکت و خرید با خیال راحت، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید و تحقیق کنید:

  1. گرفتن شماره ثبت یا شناسه ملی شرکت، و مراجعه به سایت روزنامه رسمی و استعلام سابقه شرکت، مدیران، نوع شرکت و سرمایه ثبتی. دقت کنید که فقط داشتن شماره ثبت کافی نیست، چرا که ثبت یک شرکت با هزینه ناچیز و به سادگی قابل انجام می باشد.
  2. تعداد پرسنل رسمی، محل رسمی شرکت و انبار، کارگاه یا کارخانه. شرکتهای یک نفره اصطلاحاً با نام One Man Company شناخته شده، یک روز ثبت و یک روز دیگه منحل می شوند. بنابراین همیشه به ابعاد و اندازه شرکتها دقت کنید. از خرید از شرکتهایی که حول محور یک نفر و با یک شماره همراه اداره می شوند، پرهیز کنید.
  3. رضایت مشتریانی که قبلاً دستگاه خودپرداز خریداری کرده اند. همیشه میتوانید با بررسی مشتریان قبلی شرکت، ببینید چقدر از محصول خریداری شده راضی هستند. اگر شرکتی به هر دلیل مشخصات تماس مشتریهای قبلی را در اختیار شما قرار نداد، می توانید درخواست کنید که با مشتری در حضور شما تماس گرفته شده یا مستندات و سوابق خدمات پس از فروش و رضایت مشتری در اختیار شما قرار داده شود.

پس همیشه دقت کنید که صرفاً برای خرید دستگاه قیمت نگیرید. قیمت دستگاههای خودپراز NCR ریفربیشد در زمان یکسان، بسته به کیفیت اختلاف زیادی داشته و خرید دستگاه خودپرداز بی کیفیت، سرآغاز مشکلات بعدی شماست.

از خرید خودپرداز شخصی تا درآمدزایی

همواره از شرکتهایی خرید کنید که خودپرداز شخصی را فوراً به شما تحویل می دهند. پرداخت وجه و دریافت دستگاه پس از چند روز و یا پیش خرید، متأسفانه همواره مشکلاتی را برای خریدار به وجود می آورد. پس از دریافت دستگاه خودپرداز، شرکت مربوطه، مدارک مورد نیاز را از شما گرفته و پس از امضای قرارداد، نصب و راه اندازی آن در محل و اتصال به شبکه شتاب برای شما در کمترین زمان انجام می پذیرد. آموزشهای لازم نیز در خصوص پولگذاری و نگهداری دستگاه خودپرداز به شما داده می شود و پس از آن شما کارمزدهای تراکنشهای انجام شده را در حساب بانکی خود دریافت می نمایید.

4/5 - (4 امتیاز)