بازداشت پیک موتوری میلیاردر پایتخت

رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری یک کلاهبردار که با روش اسکیمر بیش از ده میلیارد ریال از شهروندان کلاهبرداری کرده بود، خبر داد.

وی افزود: در تحقیقات اولیه کارشناسان پلیس فتا پایتخت مشخص شد همه قربانیان این پرونده بعد از سفارش غذا از یک رستوران در شمال تهران حسابشان خالی شده و به روش اسکیمر مورد کلاهبرداری قرار گرفته اند.

سرهنگ معظمی گودرزی بیان داشت: افسران پلیس فتا تهران بزرگ در مرحله تحقیقات پرونده متوجه شدند مجرم تحت پوشش پیک رستوران مشغول کار شده و در زمان تحویل سفارشات به مشتریان کارتهای آنها را کپی کرده و پس از کپی برداری کارت‌های بانکی مالباختگان به وسیله دستگاه اسکیمر اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آنان کرده اند که با بررسی های تکمیلی و همه جانبه و بهره گیری از روش های فنی و علمی این فرد شناسایی و پس از تشریفات قضایی، در یکی از رستوران های شمال تهران دستگیر و به همراه تجهیزات اسکیمر به پلیس فتا منتقل شد.

این مقام مسئول گفت: متهم پس از انتقال به پلیس فتا و مواجهه با شکات پرونده و مستندات جمع آوری شده توسط پلیس به کلاهبرداری از بیش از 32 نفر از شهروندان با این روش به ارزش ریالی حدود ده میلیارد ریال اعتراف کرد و پرده از نحوه اقدامات مجرمانه خود برداشت.

کپی کارت بانکی توسط اسکیمر

اسکیمر دستگاه کوچکی هست که مجرمان با استفاده از آن می توانند اطلاعات کارت بانکی شما را کپی کنند و از آن سوء استفاده کنند. با استفاده از دستگاه اسکیمر، مجرم یک کپی از کارت شما را خواهد داشت و با دانستن رمز شما می تواند از دستگاههای عابربانک یا کارتخوان استفاده کرده و مبلغی از حساب شما برداشت کند. اسکیمر انواع مختلفی دارد و موضوع این مطلب سایت خودپرداز ایران در مورد اسکیمرهای دستگاههای پوز می باشد.

پیشگیری از کلاهبرداری با اسکیمر

اما چطور می توان از این نوع کلاهبرداری پیشگیری کرد و در دام مجرمان نیفتاد. توصیه های خودپرداز ایران به شما این موارد می باشد:

  1. همیشه سعی کنید خودتان کارت بکشید. دادن کارت شخصی به افراد غریبه کار درستی نیست.
  2. اگر مجبور شدید کارت را به دست دیگران بدهید، سعی کنید کشیدن کارت توسط ایشان را چک کرده و مطمئن شوید بجز کارتخوان اصلی، کارت شما را در دستگاه دیگری نمی کشد.
  3. در نهایت و مهمترین موضوع این هست که مجرم، بدون دانستن رمز شما به هیچ عنوان نمی تواند از کارت شما سوء استفاده کند. پس اگر کارت خود را تحویل شخص دادید، حتماً درخواست کنید که رمز توسط خودتان وارد شود.

با رعایت نکات بالا همیشه با خیال راحت از کارت شخصیتان استفاده کنید و اگر در موقعیت های خاصی قرار گرفتید که شک کردید، حتماً در اسرع وقت نسبت به تغییر رمز خود اقدام نمایید.

4.8/5 - (13 امتیاز)