به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، با گسترش روز افزون خودپردازها در اماکن عمومی و گذشت بیش از چند دهه از راه اندازی اولین خودپرداز در کشورمان هنوز برخی از کاربران با عملکرد این دستگاه به طور کامل آشنا نبوده و باورهای اشتباهی را دنبال می کنند که گاهاً بعضی از این باورها منجر به خرابی های مکرر خودپردازها و در نتیجه عدم ارائه خدمات مناسب به کاربران می شود .
بنابراین آشنایی با برخی از اشتباهات رایج در این حوزه می تواند به استفاده مناسب تر از خودپردازها و در نتیجه پایین آمدن خطاهای ناشی از چنین باورهایی منجر شود، در اینجا چند اشتباه عمومی را ذکر میکنیم:

برعکس وارد کردن رمز کارت های بانکی

مدت‌ها  این شایعه پخش شد که اگر هنگام درخواست پول از خودپرداز رمز کارت خود را برعکس وارد کنید، پلیس از این موضوع مطلع شده و به کمک شما می رسد، به گفته کسانی که این ادعا را مطرح کرده‌اند،‌ این اقدام هنگام زورگیری و سرقت کاربرد داشته و می‌توانست شما را از شر سارقان خلاص کند، اما واقعیت این است که این ادعا شایعه‌ای بیش نبود .

اما شایعه بعدی بدنبال همین شایعه و البته با تایید یک مقام رسمی به شکل متفاوتی مطرح شد آن هم ضبط کارت پس از یک بار برعکس زدن رمز عبور کارت بود که این شایعه نیز فوراً توسط معاونت وقت فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بطور کامل تکذیب شد و اکنون برعکس زدن رمز عبورکارت های بانکی برای بار اول فقط پیام “رمز وارد شده اشتباه می باشد” را در صفحه نمایش خودپرداز نشان می دهد .

 دسترسی به گاو صندوق خودپرداز با شکسته شدن مانیتور خودپرداز

برخی از کاربران باور دارند تمام پول های خودپرداز، پشت مانیتورخودپرداز قرار دارد و اگر این صفحه نمایش توسط عوامل ناشناس و خرابکار، شکسته و یا از بین برود امنیت پولی های خودپرداز به خطر می افتد.
اما باید بگوییم این باور نیز فقط در ذهن افرادی پرورش یافته است که آشنایی کاملی با خودپرداز ندارند جرا که باید بدانید همه دستگاه های خودپرداز دو بخش یا دو طبقه دارند که طبقه دوم مختص گاوصندوق پول ها می باشد که از طبقه اول بصورت امن تفکیک شده و با شکسته شدن و یا از بین رفتن مانیتور دستگاه ، امکان دسترسی به پول های خودپرداز ممکن نیست.

ثابت نگه داشتن دریچه خروجی پول

باز نگه داشتن دریجه خروجی پول یا به اصطلاح فنی Shutter نیز باور اشتباه بعدی است که گاهاً برخی از کاربران تصور می کنند در چنین شرایطی امنیت پول های خودپرداز به خطر افتاده و افراد سودجو می توانند از چنین شرایطی استفاده نمایند، اما این مورد نیز باور اشتباهی است که کاربران با آن مواجه هستند و در واقع  باز ماندن دریچه خروجی پول  برابر است با رخ دادن خطا در بخش پرداخت کننده دستگاه خودپرداز ، که این امر باعث می شود دیگر پولی به خارج از دستگاه هدایت نشود . و عملاً با باز ماندن دریچه خروجی پول هیچ دسترسی به پول های خودپرداز وجود نداشته و این امر فقط باعث عدم سرویس دهی دستگاه خودپرداز به مشتریان می گردد.

انجام درخواست با ضربه های متوالی

شاید خنده دار و جالب باشد اما به باور برخی از کاربران ، می توان خدمات مورد نظر خود را با ضربه های متوالی از خودپرداز گرفت. حتی برخی از کاربران راه و روش خاص خود را در ضربه زدن به دستگاه دارند . شاید این باور از تلفن های سکه ای به ذهن برخی از کاربران خطور کرده است اما واقعیت این است که دستگاه های خودپرداز با ضربه زدن های متوالی نه کارت ضبط شده شما را پس می دهند و نه پولی که از حساب شما کسر گردیده است را . باید یادآورشویم ضبط کارت به سه علت رخ می دهد اولین علت می تواند به خراب بودن کارت شما از قبیل شکستگی ، چسب دار بودن ، خمیدگی و غیره باشد و دومین علت مربوط به وارد کردن اشتباه بیش از سه بار رمز عبور کارت می باشد و در نهایت سومین علت بر می گردد به خرابی قسمت کارتخوان دستگاه خودپرداز که در همه حالت ها بایستی با مراجعه به شعبه کارت خود را پس بگیرید. اما در رابطه با مشکل عدم پرداخت خودپردازها قضیه کمی متفاوت تر است و در اکثر مواقع مربوط به خرابی قسمت پرداخت کننده دستگاه خودپرداز یا به اصطلاح فنی Dispenser می باشد که در چنین مواقعی اگر پول از حساب شما کسر شده باشد بسته به عکس العمل شبکه شتاب پول کسر شده از حسابتان در قالب اصلاحیه تا حداکثر 72 ساعت به حساب شما باز می گردد و اگر چنین اتفاقی نیافتند بایستی به شعبه مراجعه گردد و ضربه های متوالی به دستگاه کارساز نبوده و فقط منجر به خرابی دستگاه می گردد.

اول دریافت کارت سپس دریافت وجه نقد

رعایت ترتیب در دریافت وجه نقد از خودپرداز ها مورد دیگری است که گاهاً در صف های طولانی شاهد آن هستیم به باور برخی از کاربران، خودپرداز بایستی اول پول را پرداخت کند سپس کارت را در حالیکه این باور اشتباه می باشد و شما تا کارت خود را پس نگیرید پولی به شما پرداخت نمی شود و دلیل آن نیز واضح است  بحث امنیتی و حواس پرتی برخی از کاربران ؛ فرض کنید ابتدا کاربران وجه نقد را دریافت می کردند و سپس کارت خود را ، به نظرتان روزانه چه تعداد کارت در دستگاه ها می ماندند؟. بحث امنیتی نیز که از جا ماندن کارت نشات می گرفت مورد بعدی است که می توانست بسیار خطرناک باشد .  این دو دلیل کافیست تا ترتیب دریافت وجه به شکل « 1- دریافت کارت 2- دریافت وجه نقد » تعبیه شده باشد .

خودپرداز نه کارت خوان  – ATM اِی تی ام نه آ تی ام

هنوز برخی از کاربران در بکار بردن اصطلاح خودپردازها با دستگاه های POS یا کارتخوان دچار اشتباه می شوند واقعیت این است که دستگاه های کارتخوان یا POS دستگاه های سیار یا ثابتی هستند که در کسب و کارهای مختلف عمدتاً جهت خرید به کار برده می شود و دستگاه های خودپرداز دستگاه های بزرگی هستند که در دو نوع کاربری دیواری و سالنی عرضه گشته اند و علاوه برخدمات دستگاه های کارت خوان خدمات دیگر مانند پرداخت وجه و غیره را دارند و تفاوت عمده ای باهم دیگر دارند .

همچنین در بکار بردن اصطلاح ATM نیز برخی از کاربران ATM (اِی تی ام) را آ تی ام می نامند که این نیز یکی از اشتباهاتی هست که برخی از کاربران آنرا تکرار می کنند .

پس از دریافت پول، پول خود را بشمارید

به عقیده اکثر کاربران ، دستگاه های خودپرداز به هیچ عنوان نه پولی را کم پرداخت می کند نه اضافه،  البته تا اینجای متن کاملا درست است و دستگاه های خودپرداز طوری طراحی شده اند که چنین اشتباهی بعید بوده و با احتمال نزدیک به صفر درصد می توان چنین خطایی را متصور شد؛ اما اگر مسئول پول گذاری بانک حین پول گذاری به دستگاه خودپرداز دچار خطای انسانی گردد چطور؟ در چنین مواقعی پول دریافتی شما از خودپرداز هم می تواند کمتر از مبلغ درخواست شده باشد هم بیشتر که در این حالت فقط اشتباه انسانی از سوی شعبه عامل رخ داده است و بایستی به شعبه مراجعه کنید تا با بررسی دقیق تر موضوع ،  درخواست شما بررسی شود .

منبع

5/5 - (1 امتیاز)