رمز کارت بانکی

کارتهای بانکی یا کارت عابربانک یا خودپرداز، دو رمز دارند که رمز اول که یک عدد چهار رقمی می باشد برای انجام تراکنشهای با کارت مانند عملیات با خودپرداز یا دستگاه های کیوسک و کارتخوان می باشد. رمز دوم نیز برای عملیات غیرحضوری مانند خرید های اینترنتی می باشد. هنگامی که برای اولین بار کارت بانکی را دریافت می کنیم، رمز اول کارت در یک پاکت دربسته به ما تحویل داده می شود که باید در اولین فرصت با مراجعه به دستگاه خودپرداز آنرا تغییر دهیم.

رمز اول کارت بانکی

رمز اول کارت یا رمز ایستا همان طور که اشاره شد فقط برای استفاده با کارت بانکی می باشد و به طور کلی بدون داشتن کارت، بلا استفاده می باشد. برای حفظ امنیت حساب بانکی خود، هیچ وقت رمز خود را روی کارت یا روی کاغذ ننوشته و به همراه کارت نگهداری نکنید زیرا در صورتی که کارت شما به دست سارقین بیفتد، می توانند با داشتن رمز اول کارت بانکی شما، از حساب شما برداشت کنند.

رمز دوم کارت بانکی

رمز دوم به دو صورت ایستا و پویا می باشد. رمز دوم ایستا قابل دریافت از دستگاه خودپرداز می باشد و برای خریدهای حداکثر تا مبلغ 100 هزار تومان قابل استفاده می باشد رمز دوم پویا که از طریق پیامک یا برنامه یا کدهای دستوری در اختیار شما قرار می گیرند، برای خرید با مبالغ بالاتر یا انجام دیگر تراکنش های غیر حضوری استفاده می شود و 120 ثانیه یا 2 دقیقه اعتبار دارد.

تغییر رمز کارت بانکی (عوض کردن رمز کارت بانکی)

برای حفظ امنیت حساب، تغییر رمز کارت اولین کاری است که هنگام دریافت رمز کارت باید انجام دهیم. بهتر است برای تغییر رمز کارت از رمز های ساده استفاده نکنیم. رمز های ساده مانند 1111، 1234 و … رمزهایی هستند که به سادگی قابل حدس زدن می باشند.

تغییر رمز کارت با خودپرداز یا عابربانک

برای تغییر رمز کارت بانکی، خودپرداز یا عابربانک دستگاهی است که می توانید به آن مراجعه کنیم. باید در نظر داشته باشید که برای تغییر رمز کارت بانکی خود باید به خودپرداز همان بانک مراجعه کنید. مثلاً اگر کارت بانکی شما کارت بانک ملی می باشد باید به خودپرداز بانک ملی مراجعه نمایید.

آموزش تغییر رمز کارت بانکی با خودپرداز

برای عوض کردن رمز کارت بانکی، ابتدا کارت خود را وارد خودپرداز کرده و رمزی که در پاکت در اختیار ما قرار داده شده است را وارد می کنیم. (در بضی خودپردازها باید زبان فارسی را نیز انتخاب کنیم)

سپس از بین عملیات نمایش داده شده، عملیات رمز را انتخاب می کنیم. در مرحله بعد گزینه تغییر رمز اول کارت را می زنیم. در این مرحله رمز جدید را که یک عدد چهار رقمی است وارد کرده و تأیید می کنیم. سپس مجدداً رمز جدید را وارد کرده و تأیید می کنیم. در صورتی که رمز قبلی را به درستی وارد کرده باشیم و رمز جدید را دوبار مثل هم وارد کرده باشیم، رمز کارت بانکی ما عوض می شود. تغییر رمز اول کارت با خودپرداز به همین سادگی در چند مرحله انجام می شود.

البته باید در نظر داشته باشید که عوض کردن رمز کارت بانکی در خودپرداز بانک های مختلف ممکن است کمی متفاوت باشد اما عبارت عملیات رمز یا تغییر رمز در اکثر آنها شبیه به هم می باشد.

تغییر رمز کارت بانکی

تغییر رمز کارت بانکی غیر حضوری

برای تغییر رمز کارت بانکی به صورت غیر حضوری باید از برنامه تغییر رمز کارت بانکی استفاده نمایید. ابتدا برنامه همراه بانک خود را نصب کنید. مثلاً اگر حساب شما در بانک سامان می باشد باید برنامه موبایلت برای بانک سامان را نصب کنید. سپس از پلیکیشن موبایلت، بخش کارت و سپرده را انتخاب و با لمس گزینه سه‌نقطه، گزینه فراموشی/دریافت رمز اول کارت را انتخاب و عملیات خود را انجام دهید.

 

 

 

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *