آموزش استفاده از دستگاه عابر بانک

قبل از هر کاری از فعال بودن دستگاه عابربانک مطمئن شوید. دستگاههای خودپردازی که فعال می باشند، با چراغ چشمک زنی معمولاً به رنگ سبز آماده دریافت کارت مشتری می باشند. در غیر این صورت چراغ مربوطه خاموش بوده و روی صفحه مانیتور پیامی با مضمون قطعی ارتباط یا در دست تعمیر یا … نشان داده می شود. در این مطلب با آموزش استفاده از دستگاه عابر بانک با ما باشید.

آموزش استفاده از دستگاه عابر بانک

خرید خودپرداز شخصی

جالب است بدانید شما می توانید یک دستگاه عابر بانک یا خودپرداز شخصی داشته باشید و هر ماه از آن کسب درآمد کنید. برای آشنایی با نحوه درآمدزایی از دستگاه خودپرداز این مطلب را مطالعه فرمایید و برای راهنمایی و مشاوره در این زمینه کافیست با ما تماس بگیرید.

تلفن ثابت: 02144037818

تلفن همراه: 09202864727

مراحل استفاده از دستگاه خودپرداز

اولین مرحله در استفاده از دستگاه عابربانک ورود کارت می باشد:

 ورود کارت
ابتدا کارت خود را از طرفی که فلش دارد، وارد ورودی کارتخوان نمایید. دقت کنید که نوار مغناطیسی مشکی رنگ پشت رو به پایین قرار می گیرد.

انتخاب زبان
در خودپرداز های بعضی بانکها، پس از ورود کارت به کارتخوان صفحه انتخاب زبان ظاهر می شود. در تعدادی از بانکها نیز زبان به صورت پیش فرض فارسی می باشد.

نکته امنیتی!

با توجه به اینکه برخی افراد سودجو با استفاده از عدم آگاهی اقشار مختلف مردم از زبان انگلیسی، با ترفندهای گوناگون از جمله سفارش خرید کالا، انجام امور خیریه و … ضمن ترغیب به استفاده از منوی انگلیسی با دادن اطلاعات نادرست و گرفتن اطلاعات حساب، از جمله موجودی حساب و … اقدام به کلاهبرداری می نمایند، تأکید می نماید حتما از منوی فارسی (زبان اصلی شخص) استفاده شود.

ورود رمز
پس از انتخاب زبان فارسی،‌ پیام “لطفاً رمز کارت خود را وارد نمایید” بر روی صفحه ظاهر می گردد. رمز خود را از طریق صفحه کلید وارد و سپس کلید Enter (ثبت یا تأیید) را فشار دهید. این کلید معمولاً به رنگ سبز می باشد.

انتخاب عملیات
پس از وارد نمودن رمز، انواع خدمات قابل ارائه روی نمایشگر ظاهر می گردد. با فشردن کلید مقابل هر یک از خدمات، خدمت مورد نظر را انتخاب می کنید.

عملیات قابل انجام توسط دستگاه عابر بانک

دریافت وجه

برای دریافت وجه، گزینه مورد نظر را فشار دهید تا مبالغ قابل دریافت را مشاهده نمایید. در مرحله بعد باید مبلغ مورد نظر خود را جهت دریافت، انتخاب نمایید. در صورت انتخاب گزینه مبالغ دیگر یا سایر مبالغ در پیام بعدی مبلغ مورد نیاز را از طریق صفحه کلید وارد نمایید.
پس از تعیین مبلغ موردنظر، اگر رمز صحیح بوده و موجودی کافی داشته باشید، دستگاه شروع به شمارش وجه کرده و پس از آماده کردن آن، کارت شما را پس می دهد. پس از برداشتن کارت، دستگاه مبلغ درخواستی را به مشتری تحویل می دهد. معمولاً برای صرفه جویی در مصرف کاغذ، قبل یا بعد از درخواست وجه، از مشتری می پرسد که آیا نیاز به دریافت رسید دارد یا خیر که مطابق با پاسخ مشتری، چاپ و ارائه رسید نیز صورت می پذیرد.

چنانچه در برداشتن کارت یا وجه نقد ارائه شده تأخیر کنید، خودپرداز کارت یا وجه نقد شما را ضبط می کند.

اعلام مانده حساب

با فشردن کلید مقابل گزینه اعلام مانده یا مانده حساب یا صورت حساب، می توانید مانده حساب یا صورتحساب چند تراکنش اخیر خود را دریافت نمایید. در مرحله بعد دستگاه از شما می پرسد که آیا مایل به دریافت رسید هستید یا خیر. بهتر است جهت صرفه جویی در مصرف کاغذ، از دریافت رسید کاغذی خودداری کنید.

عملیات رمز

به منظور تغییر رمز اصلی کارت (رمز اول) و یا تخصیص رمز دوم گزینه عملیات رمز را انتخاب نمایید. در این مرحله، خودپردزا صفحه دیگری حاوی دو گزینه به شما نمایش می دهد. گزینه اول را جهت تغییر رمز اصلی کارت و گزینه دوم را برای تخصیص یا تغییر رمز دوم انتخاب نمایید. دستگاه ابتدا رمز کنونی را از شما می پرسد. پس از وارد کردن رمز، از شما درخواست می کند که رمز جدید را وارد کرده و سپس آنرا مجدد وارد کنید.

سایر عملیاتی که توسط عابربانک قابل انجام می باشد، انتقال وجه، پرداخت قبوض، خرید شارژ، پرداخت اقساط و … می باشد.

پیج اینستاگرام خودپرداز ایران

در پیج اینستاگرام خودپرداز ایران همیشه آخرین اخبار، مطالب فنی و عمومی را می توانید دنبال کنید.

4.4/5 - (92 امتیاز)