چاپگر رسید یا چاپگر رسید مشتری یا رسید پرینتر یا ریسیت پرینتر (تلفظ صحیح Receipt Printer)، چاپگری در دستگاه خودپرداز است که رسید مشتری را چاپ و تحویل وی می دهد. برای مانده حساب، صورتحساب، انتقال وجه و تقریباً تمامی تراکنش های خودپرداز، رسید قابل چاپ و ارائه به مشتری می باشد. با تغییرات نرم افزاری، در حال حاضر در اکثر دستگاهها از مشتری پرسیده می شود که اگر مایل به دریافت رسید است، تأیید کند و تنها در این صورت رسید چاپ و تحویل وی می شود. چاپگر می تواند بعد از چاپ اطلاعات، کاغذ را برش داده (cut) و یا در صورت فعال بودن سنسور بلک مارک (نوارهای مشکی رنگ علامتگذاری شده در پشت کاغذ) از محل آنها اقدام به برش کاغذ کند. سپس چاپگر، رسید چاپ شده را تحویل (present) مشتری می دهد و در صورتی که امکان برگرداندن کاغذ به داخل (retract) را داشته باشد و این قابلیت دستگاه فعال شده باشد، پس از گذشت زمان تعیین شده و عدم برداشت کاغذ توسط مشتری، کغذ به داخل دستگاه برگردانده می شود و در محفظه مربوطه انداخته می شود.

تکنولوژی

تکنولوژی چاپگرهای رسید، حرارتی (Thermal) یا سوزنی (Dot Matrix)  می باشد که در تفاوت چاپگرهای حرارتی و سوزنی بدان پرداخته ایم. بدلیل سرعت بالا و هزینه های کمتر نگهداری، اکثر چاپگرهای رسید مشتری حرارتی می باشند.

مشخصات اصلی چاپگر رسید مشتری:

  1. عرض کاغذ قابل چاپ (معمولاً 80 میلی متر) و عرض قسمت قابل چاپ روی کاغذ
  2. دقت چاپ که برای چاپگرهای حرارتی معمولاً با dpi یا dot per inch مشخص می شود
  3. سرعت چاپ که با mm/s (میلی متر در ثانیه) مشخص می شود
  4. قابلیت برش خودکار (auto cut) ، present (تحویل کاغذ) و retract (باز گرداندن کاغذ به داخل)
  5. انواع سنسورها مثل کم بودن یا اتمام کاغذ (paper low, paper end)، گیر کردن کاغذ   (paper jam)، بلک مارک (black mark) و …
  6. ولتاژ برق ورودی و نوع ارتباط با کامپیوتر (سریال RS232 یا USB)
  7. عمر هد، عمر کاتر، مدت زمان میانگین بین هر خرابی (MTBF)
  8. فونت های ساپورت شده برای چاپ

Rate this post