ما در این مطلب قصد داریم به راهکارهای قانونی کارت به کارت کردن اشتباه پول بپردازیم و همچنین حکم آن را بررسی نماییم.

شاید شما یا اطرافیانتان با این مسئله مواجه شده باشید که اشتباها مبلغی پول به حسابتان واریز شده یا برعکس در اثر بی توجهی، پولی را به حساب فرد دیگری واریز نموده­ اید.

حال سوال این است که اگر با وارد کردن شماره کارت اشتباه، پولی را به کارت شخص دیگری واریز کردیم، چگونه باید پول خود را پس بگیریم؟

 

اولین اقدام برای پس گرفتن پول اشتباه کارت به کارت شده چیست؟

در پاسخ به این سوال می­توان گفت در این شرایط بهترین اقدام این است که به بانک مربوطه مراجعه کرده و از متصدی بانک بخواهید با ردگیری حسابی که پول به آن واریز شده اطلاعات مربوط به آن شخصی که پول اشتباها به حساب ایشان واریز شده را پیدا کرده و با آن شخص جهت برگرداندن پول تماس بگیرد.

 

اجتناب فرد گیرنده از برگرداندن پول:

گاهی بعد از واریز اشتباه پول، شخص دریافت‌کننده از استرداد مبلغ اجتناب می‌کند. در این شرایط لازم است پیگیری قضایی انجام شود.

طبق ماده ۳۰۱ قانون مدنی، کسی که به‌ طور عمد یا به‌ اشتباه چیزی را که مستحق نبوده، دریافت کند، ملزم است که آن را به مالک تسلیم کند.

بنابراین فرد مالباخته می­تواند به شورای حل اختلاف مراجعه نموده و با استناد کردن فیش­های واریزی نسبت به برگرداندن وجه خود اقدام نماید.

حال اگر فرد گیرنده، در این بازه زمانی اقدام به برداشت از آن پول نماید، ممکن است که به خیانت نمودن در امانت محکوم گردد که البته این تصمیم به عهدهی قاضی دادگاه خواهد بود.

 

حکم کارت به کارت کردن اشتباه پول چیست؟

چنانچه شخصی مبلغی را به حساب فرد دیگری واریز کند. در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر این که نشان بدهد وجه واریزی بابت چه موضوعی بوده است را نداشته باشد، غالبا در دادگاه آن فردی که پول اشتباها به حسابش آمده، باید طلبکار بودن خویش را ثابت کند.

یعنی باید بتواند ثابت کند که وجه واریز شده به حسابش بابت ایفاء تعهد شخص مقابل بوده است. به هر حال باید با یک روش قانونی، استحقاق خویش را ثابت نماید. در این حالت نیازی نیست که واریز کننده ی وجه، بدهکار بودن خویش را اثبات نماید.

در نهایت گیرنده­ وجه به استرداد وجه و پرداخت خسارت­های قانونی مثل حق­ الوکاله­ وکیل و تاخیر تادیه محکوم خواهد شد.

 

برگرداندن پول کارت به کارت شده از کارت سرقت شده:

اگر کارت بانکی شما به سرقت برود یا اینکه هک شود و مبلغی از آن برداشت شود، در این حالت شما می‌توانید حساب را مسدود کرده و با شکایت از طریق دادسرا پرونده را به مرحله اجرای قانونی برسانید.

در اغلب موارد کلاهبرداران و سارقان این مبالغ را به حساب شخص ثالثی واریز می‌کنند که در این صورت شما می‌توانید پس از پیگیری و ردیابی این شخص ثالث با حکم قضایی حساب وی را مسدود نموده و اجازه هرگونه خروج پول از حساب وی را بگیرید تا تکلیف در دادگاه مشخص شود.

Rate this post