مقدار پول داخل خودپرداز یکی از مواردی است که در مبحث خرید دستگاه خودپرداز  می بایست به آن توجه کرد که در ادامه این مطلب به آن می پردازیم.

همان طور که می دانید ابتدایی ترین عملیات بانکی قابل انجام توسط دستگاه خودپرداز، پرداخت پول، اسکناس یا وجه نقد به مشتری می باشد. دستگاه خودپرداز یا عابربانک از دو قسمت گاوصندوق و کابین بالا تشکیل شده است. در کابین بالای خودپرداز ماژولهایی مانند کارت خوان، چاپگر رسید مشتری، چاپگر ژورنال، صفحه کلید و … قرار دارد. در گاوصندوق خودپرداز نیز کش دیسپنسر قرار دارد.

کش دیسپنسر چیست؟

Cash Dispenser یا پرداخت کننده اسکناس، ماژولی است که در گاوصندوق خودپرداز قرار دارد و وظیفه آن پرداخت پول به مشتری می باشد.

کش دیسپنسر

مقدار پول داخل خودپرداز

برای محاسبه مقدار پول داخل خودپرداز باید بدانید که کش دیسپنسر چقدر ظرفیت دارد. خودپرداز ها معمولاً یک کش دیسپنسر با چهار کاست دارند (منظور از کاست پول، همان محفظه ای است که اسکناس در آن قرار میگیرد). هر کاست نیز حدود 2000 برگ ظرفیت دارد. هر کاست با یک نوع اسکناس قابل تنظیم می باشد که می تواند با اسکناس 2، 5، 10، 50، 100 یا 200 هزار تومانی تنظیم شود.

NMD Cassette

کاست دستگاه خودپرداز

با فرض اینکه یک خودپرداز دارای چهار کاست با اسکناس های 5، 10، 50 و 100 هزار تومانی باشد، می توانیم ظرفیت آنرا حساب کنیم. مقدار پول داخل این خودپرداز بدین ترتیب محاسبه می شود:

  1. کاست یک: 2 هزار برگ اسکناس 5 هزار تومانی برابر با 10 میلیون تومان.
  2. کاست دو: 2 هزار برگ اسکناس 10 هزار تومانی برابر با 20 میلیون تومان.
  3. کاست 3: 2 هزار برگ اسکناس 50 هزار تومانی برابر با 100 میلیون تومان.
  4. کاست 4: 2 هزار برگ اسکناس 100 هزار تومانی برابر با 200 میلیون تومان.

پس مقدار پول داخل خودپرداز فرضی ما حدود 330 میلیون تومان می باشد اما معمولاً در بانکها و خودپردازهای شخصی هیچ وقت این مقدار پول در دستگاه خودپرداز قرار نمی گیرد. امنیت دستگاه خودپرداز و همچنین نقدینگی شعبه یا مالک دستگاه خودپرداز عامل اصلی این موضوع می باشد. معمولاً بسته به تعداد تراکنش، یک خودپرداز از حداقل 10 میلیون تومان تا 50 یا 100 میلیون تومان وجه نقد خواهد داشت.

4.9/5 - (18 امتیاز)