پیرو نوشته 50 سالگی خودپرداز، توجه شما را به پیش بینی Mike Lee (CEO, ATM Industry Association) در مورد 50 سال آینده خودپرداز (از 1396-2017 تا 1446-2067) جلب می کنیم.

پنجاه سال پیش، دستگاه خودپرداز در قالب روبات دوستانه ای در دیوار کار خود را شروع کرد و به مشتریان در خیابان پول پرداخت می کرد. در حال حاضر، تعداد 3.2 میلیون دستگاه نصب شده که به طور متوسط هر سه دقیقه یکی از آنها به چشم می خورد. به طور متوسط روزانه 165 خودپرداز تولید شده و در نقاط مختلف جهان نصب شده است. از مناطق برفی شمال آلاسکا تا قطب جنوب. از آمریکا تا نیجریه، از جنوب تا شمال آفریقا و از غرب استرالیا تا کوههای هیمالیا.

صنعت خودپرداز با درنوردیدن سیاره، میلیونها مشتری بانک را آزاد کرده تا فارغ از ساعت کاری بانکها، در هر ساعت از شبانه روز به وجه نقد دسترسی داشته باشند و موجب شده که توزیع پول در جامعه برای همیشه عوض شود.

اما آیا خودپرداز صد سالگی خود را در 2067 جشن می گیرد؟

با ما همراه باشید تا تصوری از آینده خودپرداز در پنجاه سال پیش رو داشته باشیم.

می توانیم پیش بینی کنیم که قبل از سال 2050، یک دستگاه خودپرداز در کره مریخ نصب شود یا اینکه در سال 2030 یک روبات خودپرداز با قابلیت راه رفتن و حرف زدن، به مشتریان سرویس دهد. یا می توانیم نقشه ساخت خودپردازهای نسل بعد را روی میز داشته باشیم. اما قبلاً تولید کنندگان و تأمین کنندگان این صنعت با اپراتورهای بانکی و مستقل، این کار را انجام داده اند. لذا تمرکز ما بر این است که دستگاه خودپرداز قرار است چه اختراع مجددی داشته باشد که پنجاه سال دیگر رشد داشته باشد.

نظر من به عنوان یک آینده نگر این است که تکنولوژی خودپرداز بازسازی می شود. منظورم این است که دستگاه بیشتر مشتری محور خواهد شد، به cloud (رایانش ابری)، موبایل و اینترنت اشیاء متصل خواهد شد. چرا که اینها در دهه های آینده در همه زندگی ما نقش دارند. اینترنت اشیاء شامل تمام فناوری ها، دستگاه ها و سیستم های متصل به رایانه ها و اینترنت می شود. از ماهواره های در گردش که سیستم های GPS اتومبیل ها، دستیاران شخصی دیجیتال و برنامه های سلامت و تناسب اندام بر روی گوشی های هوشمند ما را فعال می کنند. این جهانی خواهد بود که میلیاردها شیء، دستگاه و فرد به اینترنت و سیستمهای محساباتی متصل هستند و همچنین به یکدیگر متصل می باشند. این جهانی خواهد بود که به طور فزاینده ای توسط برنامه ها اداره می شود و در آن ابعاد دیجیتال و فیزیکی به طور فزاینده ای درگیر می شوند. جهانی خواهد بود که هوش مصنوعی بسیار قدرتمند خواهد شد تا جایی که اتوماسیون هوشمند، تا بیست سال آینده، 47 درصد از شغلهای کنونی را تهدید می کند.

در آینده محتملی که از آن صحبت شد، اهمیت خودپرداز در جامعه بالا خواهد رفت. به این دلیل که خودپرداز، دستگاهی است که هم اکنون به شبکه های بین بانکی داخلی و خارجی متصل شده، در مکان های اصلی در خیابان ها و محیطهای خرده فروشی نصب شده و در حال حاضر قادر به انجام تراکنشهای بین کانالهای متفاوت می باشد. برای مثال، تراکنش دریافت وجه بدون کارت، توسط موبایل به جای کارت شروع می شود.

Cardtronics، دارای بیشترین تعداد خودپرداز نصب شده در جهان، با داشتن حدود 250 هزار دستگاه، در حال اضافه کردن تراکنشهای بدون کارت به خودپردازهای خود در آمریکا و انگلیس می باشد. مشتریان می توانند با نرم افزار موبایل بانک، از خودپرداز پول نقد برداشت کنند. تراکنشهای بدون کارت، نه تنها تهدید سرقت اطلاعات کارت (کارت اسکیمینگ) را حذف می کنند، بلکه سرعت تراکنش را بالاتر می برند. چرا که مشتری از قبل روی موبایل تراکنش را شروع کرده و دیگر نیازی به ورود کارت نیست. همچنین پس از پایان تراکنش، رسید را روی موبایل خود مشاهده می نماید.

در پنجاه سال پیش رو، خواهیم دید که موبایل جایگزین کارت می شود. برخی از مشتریان حتی از چیپهای کار گذاشته در بدنشان برای ارتباط با دستگاههای خودپرداز از دهه 30 (سال 2030 تا 2040) به بعد استفاده خواهند کرد. NFC نیز از تکنولوژیهای اصلی است که از دهه 20 استفاده خواهد  شد. به گزارش ATMIA اولین خودپرداز با تکنولوژی NFC روی یک دستگاه فوجیتسو در اسپانیا در سال 2010 مشاهده شد. به زودی ده ها هزار و بعد از آن صد ها هزار خودپرداز دارای NFC خواهند شد. ما همچنین شاهد استفاده از NFC روی POS بوده ایم.

به گفته Dan Goodman، معاون مدیرعامل MasterCard در تولید محصولات ATM و نقدی در بخش محصولات و راه حل های جهانی، “درست همانطور که ما شاهد ظهور و استاندارد سازی NFC به عنوان فن آوری مورد استفاده در POS برای ارتباط دو طرفه با موبایل هستیم، معتقدیم NFC فناوری مناسب برای استفاده در دستگاههای خودپرداز برای مقاصد مشابه می باشد و در نهایت توسط بسیاری از شرکتها استفاده خواهد شد.”

تراکنشهای به کمک NFC در خودپرداز، سریعتر، امن تر و راحتتر از روش کنونی خواهد بود.
پنجره دیگری به آینده از دستگاههای خودپرداز چیزی است که در فضای بلوتوث صنعت ما اتفاق می افتد. برای مثال، دستگاه های خودپرداز دارای iBeacon، می توانند پیامی را به موبایل مشتریانی که از جلوی دستگاه رد می شوند بفرستند و آنهار را تشویق به برداشت وجه از دستگاه بکنند. این تراکنش جدید و ساده، تجربه مشتری در ارتباط با خودپرداز را دگرگون می سازد. همپچنین باعث می شود شخصی سازی، پویایی و تعاملی بودن آن بسیار بیشتر از تراکنشهای سنتی باشد. ناگهان، “ربات پول نقد” به یک محیط فزاینده هوشمند متصل می شود.

به جای جذب مشتری به دستگاه خودپرداز، Idea Bank در لهستان تصمیم گرفت تا دستگاه خودپرداز را نزد مشتری ببرد. آنها ناوگان خودروهای BMW i3 را به دستگاه های خودپردازی مجهز کرده اند که عملیات دریافت و برداشت وجه را انجام می دهند. این دستگاههای خودپرداز را می توان از طریق یک برنامه موبایل بانک احضار کرد – مثلاً Uber for Banks. آنها به ایده اتوبانک، معنی جدیدی می دهند.

تراکنشهای بدون کارت، iBeacons و خودپردازهای سیاری که با نرم افزار فراخوان می شوند، نشان دهنده این است که خودپرداز در حال پویاتر شدن است و سفر خود را با تجدید ساختار به سمت چابکی و هوشمندی آغاز کرده است.

Rate this post