در بخش اول به تراکنشهای بدون کارت، iBeacons و خودپردازهای سیاری که با نرم افزار موبایل کنترل می شدند، اشاره شد.این فرآیند تحول در صنعت ما احتمالا با افزوده شدن تکنولوژیهای هوش مصنوعی جدید به نرم افزار ATM، شتاب گرفته و محدوده و انواع خدمات در دسترس را گسترش می دهد. در عین حال، هوش مصنوعی توانایی تجزیه و تحلیل داده های بزرگ (Big Data) برای ارائه دهندگان ATM را برای بهبود کارایی، امنیت و خودکار کردن خدمات پیشرفته مشتری مانند مشاوره مالی فراهم خواهد کرد.

گزارش اخیر Tata Consulting Services براساس تحقیق 13 صنعت مختلف جهانی در چهار منطقه جهان نشان داد که 32 درصد از شرکت ها از خدمات AI در خدمت به مشتری استفاده می کنند، 29 درصد در فروش، 29 درصدی در بازاریابی، 27 درصد در امور مالی و حسابداری و 23 درصد در تحقیق و توسعه.

AI از طریق یادگیری ماشین کار می کند. به این ترتیب که کامپیوتر می تواند بر اساس تمام اطلاعاتی که پیوسته با سرعت بسیار زیاد پردازش می کند، تصمیمات بهبود یافته ای بگیرد. این به معنای مشاوره هدفمند تر و شخصی سازه شده تری برای مشتریان است. گفتگوهای زنده از طریق ویدئو در دستگاه های خودپرداز می تواند در آینده با آواتاری که توسط AI اداره می شود، تقویت شود.

Andy Mattes، رئیس و مدیر عامل شرکت Diebold-Nixdorf می گوید: “یک فرصت عالی برای تبدیل تعاملات کاربران با دستگاه های خودپرداز از صرفاً چند تراکنش ساده به یک ابزار تعامل است.” “صنعت ما در پنج سال آینده بیشتر از آنچه ما در 50 سال گذشته انجام داده ایم، نوآوری خواهد داشت.”

به طور کلی، با در نظر گرفتن تمام این پیشرفت ها می توان گفت که کل مفهوم دستگاه های خودپرداز از پرداخت ساده به بانکداری هوشمند و پویا تغییر می کند. دستگاه خودپرداز تبدیل به یک “بانک در جعبه” خواهد شد و با کمک تکنولوژی در حال همه گیر شدن ویدئو کنفرانس، قادر به انجام اکثر تراکنشها و خدمات مشاوره ای که در حال حاضر توسط یک شعبه ارائه می شود خواهد بود.

خودپردازهای بانک Caixa در اسپانیا و بانک Garanti در ترکیه حدود 200 تراکنش مختلف را ارائه می دهند. در سراسر جهان، مجموعه گسترده ای از خدمات ارزش افزوده ATM وجود دارد: پرداخت مالیات، خیریه، دریافت/برداشت وجه، انتقال وجه، پرداخت مزایای اجتماعی، چاپ بلیط و کوپن، پرداخت جریمه، باز کردن حساب جدید،  امور وام و رهن.

Peter Kulik، مدیر خودپردازهای دیجیتیال Citibank، می گوید: “موج جدیدی از نوآوری های خودپرداز در حال نزدیک شدن است. طرحی در این صنعت برای شبکه نسل بعدی در حال ظهور است.”

اهمیت این خودپردازهای هوشمند هنگامی که کاهش تعداد شعب مد نظر است، مشخص خواهد شد. از سال 1989 تا کنون نیمی از شعب بانک ها در انگلستان حذف شده و بدلیل بحران مالی سال 2008 این موضوع رشد بیشتری داشته است. البته شعبه ها همیشه حذف نمی شوند، بلکه در حال تبدیل شدن به مکان های هوشمند و شبه خرده فروشی هستند که به سرویس های گفتگوی تصویری، مشاوران روبو، دستگاه های سلف سرویس و پرسنلی که مشاوره سطح بالا ارائه می دهند مجهز شده اند.

در نسل بعدی خودپردازها، به کمک API ها و Cloud می توان سریعتر خدمات درخواستی را روی دستگاهها پیاده سازی کرد و آنها را روانه بازار کرد. انواع روشهای پرداخت و همچنین مدیریت حساب در خودپرداز به کمک نرم افزار در این سطح قابل پیاده سازی خواهد بود که طیف وسیعی از خدمات مالی شامل مدیریت بیمه، وام و غیره را انجام دهد. کلان داده ها (Big Data) نیز به کمک این اکوسیستم آمده و اطلاعاتی درباره (یا برای) مشتریها فراهم می نمایند و همچنین به کمک هوش مصنوعی، می توان سیستمها را در مقابل نفوذ امن کرد.

بنظر من بین تأمین کنندگان عمده خودپرداز، بانک ها و افراد مستقل، در خصوص خودپردازهای نسل بعد توافق نسبتاً زیادی وجود دارد و اکوسیستم API به کمک مدل مبتنی بر نرم افزار دستگاههای خودپرداز می آید. در عصر بانکداری مشتری مدار هوشمند، دستگاه ATM علاوه بر انجام تراکنشهای مورد نظر مشتری، با استفاده از هوش مصنوعی، یک نقطه دیتا نیز خواهد بود. Bill Nuti از NCR این نکته را بیان کرده است: “بین دستگاه های دیجیتال متصل به شبکه، دستگاه های خودپرداز منبع خوبی از داده های رفتاری و تراکنشی هستند که می تواند جهت توصیه های شخصی سازی شده به مشتریان استفاده شود و همچنین موسسات مالی از آن جهت تصمیم گیری بهتر کسب و کار برای سازمان خود استفاده کنند.”

ATM های پر از داده، علاوه بر کانال تلفن همراه، مکمل سایر کانال های بانکی نیز خواهند بود. Francesco Burelli، مدیر عامل Accenture Payment Services، با توجه به موقعیت فیزیکی خودپرداز برای ارائه خدمات به مشتریان، آنرا به عنوان پشتیبانی خدمات آنلاین بانکی نیز در نظر می گیرد.

انجام تراکنشهای کیف پول دیجیتال مانند Android Pay، Apple Pay و Samsung Pay در خودپردازهای پیشرفته امکان پذیر می باشد. هر چه دستگاه های خودپرداز بیشتری، باعث اتصال کانالهای موبایل به آنلاین شوند، آینده ای قوی تر خواهند داشت.

اجرای یک طرح جهانی برای یک مدل نرم افزاری مبتنی بر API طی چند سال آینده، یک نسل کاملا جدید از دستگاههای خودپرداز مربوطه را فراهم خواهد کرد.

همانطور که در اواخر دهه 2030 این فناوری ها به بلوغ می رسد، فناوری هایی مانند روباتیک مینیاتوری و پیشرفته، تراشه های نصب شده در بدن و سیستم های انرژی تجدید پذیر، و نیز فن آوری هایی که در حال حاضر وجود ندارند، در آینده اضافه خواهد شد. اما دستگاه های خودپرداز بخشی از این فناوری ها مانند کارتهای تجمیع شده، بیومتریک و موبایل را استفاده کرده است.

با این حال، قبل از اینکه خیلی به آینده فکر کنیم باید نوشته Jean-Baptiste Alphonse Karr، نویسنده فرانسوی قرن 19 را به یاد داشته باشیم که گفت: “plus ça change, plus c’est la même” (انگلیسی: “the more things change, the more they stay the same”)، تغییرات اتفاق می افتد اما در واقع اصل قضیه همواره ثابت است.

اغلب، به عنوان مثال، دارایی های دیجیتال و تراکنشهای دیجیتال در نهایت تبدیل به دارایی های ملموس مانند پول نقد می شوند. نمونه هایی از این اثر “گرانش” مالی عبارتند از تراکنشهای کیف پول دیجیتال در دستگاه های خودپرداز، خودپردازهای بیت کوین، جایی که پول نقد با بیت کوین و بالعکس مبادله می شود. خدمات پرداخت پول نقد برای سفارشات آنلاین. انتقال پول P2P از طریق دستگاههای خودپرداز. گرفتن پول نقد منتقل شده توسط  M-Pesa. پرداختهای PayPal و برنامه های نقدی Uber.

اگر چه دستگاه خودپرداز تبدیل به نقطه ارتباط مشتری و بانک شده است، اما همچنان هدف اصلی هم-مخترع آن، John Shepherd-Barron، که پرداخت وجه در خیابان است را  انجام می دهد.

پول نقد، در حال رشد با نرخ بسیار بالاتر از میانگین نرخ تولید ناخالص داخلی، قطعا در نسل ما و نسل بعد به موزه نمی رود و یکی از فن آوری های پایدار و محبوب در تاریخ بوده و بیشترین شکل غالب پول می باشد.

با توجه به اینکه پول نقد منسوخ نشده و هیچ برنامه ای برای حذف آن وجود ندارد، می توانم مطمئن باشم که هنوز در سال 2067 مورد نیاز است. همانطور که Tom Pierce مدیر بازاریابی Cardtronics اشاره می کند: “حتی با پذیرش تحول دیجیتالی بانکداری و خرده فروشی، همچنان تعداد زیادی از موارد وجود دارد که پول نقد دقیقا همان چیزی است که مردم می خواهند – و به طور فزاینده ای آن را تقاضا می کنند. ATM به عنوان اجزای فیزیکی حیاتی مدل دیجیتال ظاهر می شود.”

دستگاه خودپرداز، بعد از صد سال، در 27 ژوئن سال 2067، یک “بانک کامل در جعبه” شده است، بصورت هوشمند به خانه، بانک، کانالهای دیجیتال، ماهواره ها، سنسورها و از همه مهمتر، مشتریانی که صد سال به آنها خدمات داده، متصل می باشد.

 

 

 

 

Rate this post