تراکنش بانکی چیست؟

برای آشنایی با سوئیچ بانکی، ابتدا باید با مفهوم تراکنش بانکی آشنا شویم. در این مطلب منظور ما از تراکنش، عملیاتی است که توسط ترمینال های بانکی مانند خودپرداز، کیوسک بانکی، کشلس یا پوز انجام می شود. یک تراکنش بانکی مانند ارائه صورتحساب یا پرداخت وجه به مشتری، شامل تعدادی پیام رد و بدل شده بین دستگاه (مثلاً خودپرداز) و سرور بانک و انجام عملیات مربوط به آن توسط دستگاه می باشد.

سوئیچ بانکی چیست؟

به زبان ساده، از نظر فنی سوئیچ بانکی سروری است که ترمینال های بانکی مثل خودپرداز از طریق شبکه به آن متصل می شوند. وقتی مشتری عملیات بانکی را انتخاب می کند، دستگاه خودپرداز پیام مربوطه که درخواست انجام تراکنش است را برای سرور بانک می فرستد. این سوئیچ (که سوئیچ پرداخت یا گیت وی) درخواست را بررسی کرده و آنرا به جایی که لازم است ارسال می کند. مثلاً درخواست مانده حسابی که دارنده کارت بانک شهر از طریق خودپرداز بانک شهر درخواست کرده است، به سمت سرورهای بانک شهر ارسال می شود. اما اگر کارت مشتری، بانک صادرات باشد، این درخواست به شبکه شتاب و از طریق آن به بانک صادرات ارسال می شود. اما موضوع این مطلب، فنی نبوده و ما می خواهیم از منظر دستگاههای خودپرداز شخصی به آن بپردازیم.

سوئیچ بانکی

سوئیچ از منظر خودپردازهای شخصی

در دنیای خودپردازهای شخصی که مالکین آنها از تراکنشهای انجام شده کارمزد دریافت می کنند، سوئیچ بانک تعریف دیگری دارد. اگر بانکی مانند بانک شهر، امکان اتصال خودپردازهای خارج از شعبه و شخصی را به شبکه خود فراهم کند، اصطلاحاً می گوییم این خودپردازها به سوئیچ بانک شهر متصل شده اند.

پس در واقع و به زبان ساده، اتصال به سوئیچ بانک شهر، یعنی اتصال به شبکه شتاب از طریق بانک شهر. دریافت سوئیچ نیز اصطلاحی است که منظور از آن، عقد قرارداد با بانک مورد نظر و اتصال به شبکه آن بانک می باشد. برای عقد قرارداد با بانک، مدارک شناسایی شخص درخواست کننده و همچنین آدرس مورد نظر جهت نصب خودپرداز، به شرکت طرف قرارداد با بانک ارائه می گردد و پس از عقد قرارداد، بانک امکان اتصال به سوئیچ بانکی خود را برای دستگاه خودپرداز فراهم می کند.

برای اتصال خودپرداز به سوئیچ هر بانک، باید نرم افزار همان بانک روی خودپرداز نصب شود و از طریق شبکه که معمولاً توسط روتر و از طریق اینترنت می باشد،اینکار صورت می پذیرد. هر بانکی که کارت کمتری دست مشتریان داشته باشد، برای انتخاب سوئیچ و درآمدزایی مناسب تر می باشد.

کدام بانک ها سوئیچ خودپرداز شخصی ارائه می دهند؟

  1. بانک شهر
  2. بانک اقتصاد نوین
  3. بانک دی
  4. بانک سینا
  5. بانک کارآفرین
  6. بانک سپه

which-bank

4.7/5 - (3 امتیاز)