خودپرداز بیت کوین چیست؟

خودپرداز بیت کوین، یک خودپرداز است که مشتری می تواند با آن خرید و فروش بیت کوین انجام دهد. خودپرداز می تواند فقط بیت کوین و یا ارزهای دیجیتال دیگر را نیز پشتیبانی کند.

خودپرداز بیت کوین

پیدا کردن نزدیک ترین خودپرداز بیت کوین

برای پیدا کردن نزدیک ترین خودپرداز بیت کوین کافی است عبارت bitcoin atm را در نرم افزار نقشه تلفن همراه خود (مثلاً Google map یا maps) وارد کنید تا موقعیت خودپرداز های بیت کوین به شما نمایش داده شود. البته این خودپرداز ها در ایران مانند کشورهای دیگر نصب نشده و این قابلیت مربوط به کشورهایی است که در آنها خودپرداز بیت کوین نصب شده است.

بیشترین خودپرداز بیت کوین در چه کشورهایی نصب شده است؟

بیشترین تعداد خودپرداز بیت کوین مربوط به آمریکا با تعداد تقریبی 30 هزار دستگاه می باشد. پس از آن کانادا با حدود 3 هزار دستگاه خودپرداز بیت کوین در رده دوم می باشد و مابقی کشورها کمتر از 1000 خودپرداز بیت کوین دارند. این آمار مربوط به ژانویه 2024 (دی 1402) می باشد.

تعداد خودپرداز بیت کوین

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ (Halving) به معنی نصف شدن می باشد. اما در بیت کوین، اتفاقی است که حدود هر چهار سال یک بار یا بعد از استخراج هر 210 هزار بلاک رخ می دهد. بعد از هاوینگ، پاداشتی که ماینر ها برای استخراج هر بلاک دریافت می کنند نصف می شود. به همین دلیل بیت کوین کمتری تولید می شود.

تأثیر هاوینگ بر تعداد خودپرداز های بیت کوین

در سال گذشته میلادی (2023) بازار خودپردازهای بیت کوین تحت تأثیر نوسانات و سایر عوامل حوزه رمز ارز، پررونق نبود و تعداد خودپرداز های بیت کوین نصب شده برای اولین بار کاهشی شد. اما در سه ماهه اول سال 2024، با نصب حدود 1500 خودپرداز، شاهد رونق این بازار هستیم. با نزدیک شدن به هاوینگ نیز پیش بینی می شود که تقاضا برای نصب خودپرداز های بیت کوین بالا رود. Brandon Mintz مدیر عامل Bitcoin Depot با اشاره به خارج شدن 3000 خودپرداز در مدت زمان مشابه سال گذشته، خبر از رونق بازار خودپردازهای بیت کوین در سال جاری داده است.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *