کش دیسپنسر خودپرداز چیست؟

کش دیسپنسر خودپرداز یا پرداخت کننده اسکناس مهمترین ماژول دستگاه خودپرداز می باشد. اسم خودپرداز بخاطر این ماژول و تحویل اسکناس به مشتری تعیین شده است. کش دیسپنسر اسکناس ها را شمارش کرده و به مشتری تحویل می دهد. این ماژول معمولاً چهار کاست اصلی و یک کاست برگشتی دارد. هر کاست اصلی بسته به نوع و مدل دستگاه و همچنین نو یا فرسوده بودن اسکناس ها، ظرفیت متوسط حدود 1000 تا 2000 برگ اسکناس را دارد.

دیسپنسر خودپرداز

کاست اصلی و کاست ریجکت

کاستهای اصلی که معمولاً 4 عدد می باشند هر کدام برای یک نوع اسکناس تعریف شده اند. مثلاً اسکناس 100، 50، 10 یا 5 هزار تومانی. بجز 4 کاست اصلی، یک کاست برای اسکناسهای کهنه، پاره و غیر قابل تحویل یا برگشتی مشتری می باشد. وقتی کش دیسپنسر خودپرداز وجه درخواستی را به مشتری تحویل می دهد، اگر در مدت زمان تعیین شده، مشتری اقدام به برداشت وجه نکند، وجه برگشت داده می شود و در محفظه برگشتی یا ریترکت نگهداری می شود. محفظه ریجکت نیز مربوط به اسکناسهای پاره و چسب خورده و کلاً غیر قابل تحویل به مشتری می باشد.

کاست دستگاه خودپرداز

ظرفیت کش دیسپنسر

اگر فرض کنیم که کاست های دیسپنسر به ترتیب 100، 50، 10 و 5 هزار تومانی باشد. با فرض قرار دادن 1000 تا 2000 برگ اسکناس در هر کاست، ظرفیت کلی کاست های دیسپنسر می توانند به ترتیب 100، 50، 10 و 5 میلیون تومان تا 200، 100، 20 و 10 میلیون تومان باشند. اما معمولاً در دیسپنسر ها بدلایل امنیتی و همچنین کمبود نقدینگی و عدم نیاز، این مقدار پولگذاری نمی شود.

نحوه کار کش دیسپنسر

در انتهای کاست خودپرداز، یک دریچه وجود دارد که اسکناسها از آن خارج می شود. کش دیسپنسر اسکناس ها را به دو روش می تواند از کاست خارج کند. خودپردازهای NCR موجود در کشور با تکنولوژی قدیمی مکشی یا Suction کار می کنند. خودپردازهای وینکور یا خودپردازهای مجهز به کش دیسپنسر NMD100 با تکنولوژی اصطکاکی یا Friction کار می کنند. در روش مکشی، دیسپنسر توسط مکش هوا، اسکناس را از کاست خارج می کند. اما در روش اصطکاکی، توسط غلتک یا رابر، اسکناسها را از کاست خارج می کند.

در مرحله بعد، طول و عرض و ضخامت اسکناس ها را اندازه گیری کرده و اگر مطابق با استاندارد بود، تحویل مشتری می دهد.

شمارش اسکناس ها و جمع شدن آنها در محفظه ای بنام استکر، دیسپنس (Dispense) نام دارد و مرحله بعدی که تحویل اسکناس به مشتری است، پرزنت (Present) نام دارد.

شماتیک نحوه کار کش دیسپنسر در داخل خودپرداز را میتوانید از این لینک مشاهده کنید.

قطعات کش دیسپنسر

کش دیسپنسر خودپرداز شامل صدها قطعه ریز و درشت می باشد. انواع غلتک و تسمه و چرخ دنده با سایزهای مختلف در کش دیسپنسرهای مختلف وجود دارد. بوردهای کنترلی، موتور و انواع سنسورها نیز در کش دیسپنسر خودپردازهای مختلف وجود دارد. ممکن است قطعه ای در یک  کش دیسپنسر شبیه به مدل دیگر باشد، اما به این معنی نیست که این قطعه در مدل دیگر نیز کار می کند. شما باید با مراجعه به سایت atmiran.com و انتخاب دستگاه خود، قطعات مربوط به آنرا مشاهده و جهت استعلام قیمت و موجودی تماس بگیرید.

برای خرید قطعات کش دیسپنسر خودپرداز خود می توانید طبق مدل آن از لیست زیر کمک بگیرید.

  1. کش دیسپنسر NCR: از قدیمی ترین دیسپنسرهای موجود در بازار خودپرداز کشور می باشد. کلیه قطعات ریز و درشت این دیسپنسر از این لینک قابل مشاهده می باشد. تعدادی از مهمترین قطعات دیسپنسر ان سی آر:
  2. کش دیسپنسر NMD100: دیسپنسر کامل NMD100 و کلیه ماژولها و همچنین ریز قطعات این دیسپنسر در فروشگاه خودپرداز ایران موجود می باشد. می توانید قطعات دیسپنسر NMD را از این لینک مشاهده نمایید. تعدادی از مهمترین قطعات دیسپنسر NMD100:
  3. کش دیسپنسر WINCOR: دیسپنسر وینکور نیز از دیسپنسر های خوب موجود در کشور می باشد که با مراجعه به این لینک می توانید قطعات این دیسپنسر را خریداری نمایید.

Rate this post