کارتخوان خودپرداز چیست؟

کارت ریدر یا کارتخوان خودپرداز یکی از مهمترین ماژولهای خودپرداز می باشد. وقتی که دستگاه خودپرداز فعال است، یک چراغ بالای این ماژول چشمک می زند که به معنای فعال بودن خودپرداز می باشد. همزمان روی مانیتور، خودپرداز پیامی به مشتری نمایش می دهد که می تواند کارت خود را وارد کند. پس از وارد کردن کارت توسط مشتری، کارتخوان، اطلاعات کارت مشتری را خوانده و آنرا برای نرم افزار خودپرداز ارسال می کند. در حال حاضر در کشور از کارتهای مغناطیسی در خودپردازها استفاده می شود که سه ترک (Track) اطلاعات دارد و اطلاعات اصلی روی ترک دو ذخیره شده است. اگر کارت مشتری ایراد داشته باشد، کارتخوان آنرا قبول نمی کند، پس می دهد یا ضبط می کند. در صورت ضبط کارت، تنها راه پس گرفتن آن، مراجعه به مسوول خودپرداز و ارائه کارت شناسایی می باشد و ترفند های اعلام شده در فضای مجازی برای پس گرفتن کارت ضبط شده صحت ندارد.

cardreader

قطعات کارتخوان خودپرداز

بخشهای اصلی کارتخوان خودپرداز به شرح ذیل می باشد:

1. دهانه یا دریچه ورودی کارتخوان عابربانک

این دهانه (Entrance, Bezel) که بخش کوچکی از آن خارج از بدنه دستگاه و در دید مشتری می باشد، محل ورود کارت مشتری می باشد. این دهانه یک قطعه الکترونیکی بنام پری هد دارد که وظیفه آن تشخیص کارت های بانکی و جلوگیری از ورود کارتهای متفرقه می باشد.

انواع دریچه کارتخوان

2. موتور کارتخوان خودپرداز

در کارتخوان یک موتور الکتریکی وجود دارد که توسط تسمه و غلتک، کارت مشتری را در داخل کارتخوان حرکت می دهد. موارد زیر در واقع توسط این موتور و غلتک ها انجام می شود.

  • دریافت کارت از مشتری
  • برگشت کارت مشتری پس از انجام عملیات
  • ضبط کارت

انواع موتور کارتخوان

3. پری هد کارت خوان خودپرداز

قطعه کوچکی در دهانه ورودی کارتخوان می باشد که وظیفه تشخیص کارت مغناطیسی را دارد. هر کارتی بجز کارت مغناطیسی مخصوص خودپرداز، قابل استفاده در خودپرداز نیست و دستگاه آن را قبول نمی کند.

انواع پری هد کارتخوان

4. هد اصلی کارت خوان خودپرداز

هد اصلی که هد 3 ترک یا هد R/W نیز نام دارد، قطعه ای در کارتخوان می باشد که وظیفه آن خواندن اطلاعات کارت مشتری می باشد. در واقع خودپرداز شما را از روی اطلاعات کارتتان می شناسد.

انواع هد اصلی کارتخوان

5. غلتک کارتخوان خودپرداز

غلتک ها در کارتخوان وظیفه حرکت دادن کارت مشتری به جلو و عقب و یا ضبط آن در دستگاه خودپرداز را دارند. انواع غلتک در کارتخوان خودپرداز های پر استفاده موجود در کشور وجود دارد که خودپرداز ایران همه آنها را برای فروش دارد.

انواع غلتک کارتخوان

غلتک باریک فلزی کارت ریدر Metal Feed Roller 4mm for Sankyo ICT3Q8, IMCRW

Part Number: 998-0235885

غلطک فلزی باریک کارت ریدر ان سی آر و سنکیو 3Q8

رولر 4 میلیمتری فلزی

 

غلتک پهن فلزی کارت ریدر Metal Feed Roller 10mm for Sankyo ICT3Q8, IMCRW

 Part Number: 998-0235887

غلطک فلزی پهن کارتخوان ان سی آر و سنکیو 3Q8

رولر 10 میلیمتری فلزی

6. سایر قطعات کارت خوان خودپرداز

کارتخوان بجز موارد فوق، قطعاتی دیگر مانند بورد اصلی، بورد سنسور، تسمه، چرخ دنده و … دارد که می توانید از فروشگاه خودپرداز ایران و انتخاب نوع کارتخوان خود، آنها را مشاهده و در صورت نیاز خریداری نمایید.

سایر قطعات کارتخوان خودپرداز

4.7/5 - (4 امتیاز)