پرینتر رسید خودپرداز چیست؟

پرینتر رسید یا چاپگر رسید مشتری خودپرداز، یک چاپگر برای چاپ و تحویل رسید کاغذی به مشتری می باشد. این ماژول در داخل کابین بالای خودپرداز و معمولاً بالای کارت خوان خودپرداز قرار گرفته و دریچه خروجی آن روی فشیا یا نمای بیرونی دستگاه خودپرداز قرار دارد. کاربر خودپرداز، رول کاغذ را در محفظه کاغذ پرینتر خودپرداز قرار می دهد. و در هر تراکنشی که به رسید مشتری نیاز باشد، پرینتر اطلاعات مورد نظر را روی کاغذ چاپ کرده و آن را به مشتری تحویل می دهد.

پرینتر رسید خودپرداز

رول کاغذ رسید مشتری

کاغذ رسید مشتری، یک رول کاغذ با طول حدود 200 تا 300 متر می باشد. این رول کاغذ روی شفت پرینتر رسید مشتری قرار گرفته و توسط موتور و غلتک، به داخل کشیده می شود. بسته به اینکه طول هر رسید مشتری چقدر باشد، این رول قابلیت چاپ تعدادی مشخص از رسید مشتری را دارد. مثلاً اگر طول رول را 240 متر و طول هر رسید را 10 سانتی متر در نظر بگیریم، یک رول کاغذ رسید مشتری 240 متری می تواند 2400 رسید به مشتری تحویل دهد.

 

کاغذ رسید مشتری

کاغذ رسید مشتری حرارتی و معمولی

 1. کاغذ حرارتی یا Thermal که فقط در چاپگر رسید مشتری حرارتی کار می کند یک نوع کاغذ مخصوص می باشد که با گرما تغییر رنگ می دهد. پرینتر های حرارتی با استفاده از هد حرارتی یا Thermal Head کاغذ را گرم کرده و اطلاعات مورد نیاز را روی آن چاپ می کنند. این چاپگر ها سرعت فوق العاده ای داشته و دوام و عمر بالاتر و هزینه نگهداری کمتری دارند.
 2. کاغذ معمولی: این کاغذ در چاپگرهای سوزنی یا Dot Matrix کاربرد دارد. چاپگرهای سوزنی، توسط ریبون جوهر، اطلاعات را روی کاغذ چاپ می کنند. چاپگرهای سوزنی، بدلیل نیاز به ریبون، هزینه تعمیر و نگهداری بالاتری دارند. تنها نکته مثبت این نوع چاپ، دوام آن روی کاغذ به نسبت چاپ حرارتی می باشد.

بلک مارک

بلک مارک یا نشان مشکی، یک علامت مشکی در پشت کاغذ رسید مشتری خودپرداز می باشد. پرینتر رسید خودپردازی که سنسور یا حسگر بلک مارک دارد، وقتی کاغذ به بلک مارک رسید، آنرا برش می دهد (یا به اصطلاح کات می کند) و تحویل مشتری می دهد. کاغد رسید مشتری از نظر این قابلیت در دو مدل در بازار وجود دارد: کاغذ های دارای بلک مارک و کاغذهای بدون بلک مارک. همچنین پرینتر رسید خودپرداز هم با و یا بدون این قابلیت وجود دارد که هنگام تهیه کاغذ، باید به این نکته دقت کرد.

مشخصات پرینتر رسید خودپرداز:

 1. عرض کاغذ: کاغذهای رسید مشتری معمولاً عرض 8 سانتی متر می باشند.
 2. دقت چاپ که برای چاپگرهای حرارتی معمولاً با dpi یا dot per inch مشخص می شود که کیفیت پرینتر رسید را مشخص می کند.
 3. سرعت چاپ که با mm/s (میلی متر در ثانیه) مشخص می شود.
 4. قابلیت برش خودکار (auto cut)، present (تحویل کاغذ) و retract (باز گرداندن کاغذ به داخل)
 5. انواع سنسورها مثل کم بودن یا اتمام کاغذ (paper low, paper end)، گیر کردن کاغذ (paper jam)، بلک مارک (black mark)
 6. ولتاژ برق ورودی و نوع ارتباط با کامپیوتر (سریال RS232 یا USB)
 7. عمر هد، عمر کاتر، مدت زمان میانگین بین هر خرابی (MTBF)
 8. فونت های ساپورت شده برای چاپ

انواع پرینتر رسید در فروشگاه خودپرداز ایران

 1. چاپگر رسید مشتری NCR

 2. چاپگر رسید مشتری GRG

 3. چاپگر رسید مشتری Hyosung

 4. چاپگر رسید مشتری راویس

 5. چاپگر رسید مشتری تکنو 4

 6. چاپگر رسید مشتری تکنو 5

 7. چاپگر رسید مشتری تکنو 6

 8. چاپگر رسید مشتری تکنو 7

4.8/5 - (5 امتیاز)