صفحه کلید خودپرداز (پین پد یا پینپد) چیست؟

صفحه کلید خودپرداز یک صفحه کلید با شانزده کلید است که توسط آن می توان عملیات زیر را با خودپرداز انجام داد:

  1. وارد کردن رمز توسط مشتری
  2. تأیید، انصراف یا تصحیح اطلاعات
  3. وارد کردن شماره کارت، شماره حساب، مبلغ یا سایر اطلاعات توسط مشتری

اسامی دیگر صفحه کلید خودپرداز، پین پد، انکریپتینگ پینپد یا Encrypting PinPad یا EPP می باشد. EPP یعنی یک صفحه کلید با قابلیت رمزنگاری.

پین پد خودپردازپین یا رمز مشتری چیست

کلمه پین یا PIN به معنی رمز شخصی مشتری یا Personal Identification Number می باشد که در شبکه بانکی خودپردازهای ایران، یک عدد چهار رقمی می باشد. رمز کارت بانکی هر شخص در هنگام صدور کارت بانکی در پاکت در بسته تحویل داده می شود و دارنده کارت می تواند با مراجعه به خودپرداز آنرا تغییر دهد.

انکریپشن یا رمزنگاری در پین پد

به دلایل امنیتی و به جهت جلوگیری از دسترسی دیگران به رمز کارت بانکی، پین پد خودپرداز نباید رمز مشتری را به صورت خام برای کامپیوتر و شبکه بانکی ارسال کند. پین پد، رمز مشتری را با استفاده از الگوریتم های رمز نگاری، رمز می کند و بعد آنرا برای کامپیوتر خودپرداز ارسال می کند. از انواع الگوریتم ها و استانداردهای رمز نگاری می توان به DES، 3DES و AES اشاره کرد. رمز مشتری در درخواست تراکنش برای سرور بانک ارسال می شود و در آنجا رمزگشایی می شود و با رمز ذخیره شده مشتری مقایسه شده و در صورتی که صحیح باشد، عملیات مد نظر مشتری انجام می شود.

در صورتی که مشتری رمز اشتباه وارد کند، سرور خطای INVALID PIN یا رمز اشتباه بر می گرداند و خودپرداز به مشتری اعلام می کند که رمز وارد شده نادرست است. در صورتی که مشتری تا 3 بار رمز کارت خود را به اشتباه وارد کند، کارت وی مسدود و توسط دستگاه خودپرداز ضبط می شود.

انواع صفحه کلید در فروشگاه خودپرداز ایران

صفحه کلید (پین پد) جاستاید 6020 Justtide

Part Number: E6020

پینپد جاستاید

For financial equipment such as ATM, CDM, CRS, recharge and bill payment devices; as well as self-service application such as info-kiosks, vending machines, lottery machines, gas stations, etc.

Rate this post