دستورالعمل اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع بیماری کویید-19 از طریق جابجایی وجوه نقد اعم از اسکناس، ایران چک و مسکوک

  1. واحدهای روابط عمومی بانکها موظف هستند مخاطرات ناشی از مبادله وجوه نقد را در احتمال ابتلا به بیماری کووید-19، به مشتریان خود از طرق مختلف مانند اعلانات داخل شعبه، فایل های صوتی و تصویری و نیز بهره برداری از امکانات رسانه ملی، مطبوعات و فضای مجازی، اطلاع رسانی نمایند.
  2. همه ساله به مناسبت ایام نوروز و سنت استفاده از اسکناس به عنوان عیدی در بین خانوارهای ایرانی، بانک ها اقدام به توزیع اسکناس نو در بین عموم مردم می نمایند که با توجه به شرایط حال حاضر و با هدف جلوگیری از انتقال عامل بیماری در تجمعات ایجاد شده برای دریافت اسکناس نو و همچنین خطر گسترش بیماری از طریق رد و بدل شدن اسکناس بین افراد خانواده، دوستان و آشنایان، توزیع اسکناس نو در روزهای پایانی سال به هر نحو در شعب و خزانه بانک ها ممنوع بوده و لازم است این موضوع از طرق مقتضی به عموم مردم اطلاع رسانی شود.
  3. شعب بانک ها می بایست از دریافت و پرداخت هر گونه وجه نقد اعم از اسکناس، ایران چک و مسکوکات اجتناب نموده و چنانچه ضرورتی به دریافت وجوه از مشتریان وجود داشت با رعایت کامل اصول تأکید شده بهداشتی (مطابق با مفاد بخشنامه شماره 98/428666 مورخ 1398/12/10 اداره نشر اسکناس و خزانه) اقدام گردد. انتقال وجوه دریافتی به خزانه بانک ها باید با رعایت تمام جوانب احتیاطی صورت پذیرد و از دوبار شمارش کردن آن توسط کارکنان خزانه ها جداً خودداری گردد.
  4. کارکنان تمام بانک ها می بایست نسبت به راهنمایی و ارائه ابزارهای جایگزین وجه نقد به مشتریان خود در شعب اهتمام ویژه ای داشته و واحدهای ذیربط نیز مکلف هستند تمام شرایط و امکانات لازم را برای این منظور در شعب مهیا نمایند.
  5. بانک ها موظف هستند تعداد مشخصی از دستگاه های خودپرداز خود را به صورت غیرنقد و فقط برای ارائه خدمات بانکداری الکترونیک اعم از کارت به کارت، دریافت موجودی، پرداخت قبوض و … تنظیم نمایند. تعداد و محل استقرار دستگاه های مذکور می بایست به نحو مقتضی اطلاع رسانی گردد.

تبصره: به منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونا از طریق تماس فرد با صفحه کلید، دریچه دریافت پول و …، مقتضی است تمام دستگاههای خودپرداز به ویژه آنهایی که عملیات پرداخت وجه نقد را انجام می دهند، توسط عوامل پولگذاری و نگهداری، در فواصل زمانی مشخص ضدعفونی گردد.

  1. به منظور اطمینان از ارائه مطلوب خدمات بانکداری الکترونیک، مقتضی است واحدهای انفورماتیک بانک ها به صورت 24 ساعته وضعیت سامانه های پرداخت الکترونیک خود را رصد و در اسرع وقت نسبت به رفع مشکلات احتمالی اقدام نمایند.

دستورالعمل بانک مرکزی

Rate this post