پروتکل NDC یا NCR Direct Connect، پروتکل ارتباطی بین ترمینال (مانند دستگاه خودپرداز) و مرکز می باشد. این پروتکل که توسط شرکت NCR برای ارتباط دستگاههای خودپرداز این شرکت بیش از بیست سال پیش معرفی شد، در حال حاضر بیشترین پروتکل مورد استفاده در شبکه های بانکی می باشد.

سیستم نرم افزاری که بر پایه این پروتکل پیاده سازی شده، مشتمل بر دو بخش ترمینال و مرکز می باشد. وظایف عمده این دو بخش در پروتکل NDC به شرح ذیل می باشد:

وظایف نرم افزار ترمینال (Terminal Application)

  1. اخذ اطلاعات از مشتری و ارسال پیام درخواست تراکنش (Transaction Request Message) شامل اطلاعات مربوطه مانند رمز و شماره کارت و نوع تراکنش و … به مرکز
  2. تکمیل تراکنش پس از دریافت پاسخ از مرکز، مثلاً پرداخت وجه به مشتری
  3. انجام دستورات دریافتی از مرکز، مثلاً غیرفعال شدن یا فعال شدن یا پاسخ به اطلاعات درخواستی
  4. ارسال پیامهای وضعیت دستگاه در مواقع خاص به مرکز مانند اعلام خرابی یکی از ماژولها
  5. دریافت تنظیمات از مرکز و ست کردن آنها در برنامه

وظایف نرم افزار مرکز (Central Application)

  1. دریافت پیامهای ترمینال و تحلیل آنها و ارائه پاسخ در صورت لزوم
  2. ارسال پیامهای خاص مانند فعال یا غیر فعال شدن یا دانلود صفحات و ارسال تنظیمات نرم افزار

نحوه کار

پس از روشن شدن دستگاه و ارتباط گرفتن با مرکز، یک پیام روشن شدن توسط ترمینال به مرکز ارسال می شود. مرکز، ترمینال را شناسایی کرده و در صورت لزوم یکسری تنظیمات در قالب پیامهای دانلود برای آن ارسال می کند. ترمینال پس از دریافت هر پیام، تأییدیه آنرا ارسال می کند. در صورت فراهم بودن شرایط، مثلاً سالم بودن ماژولها، مرکز پیام فعال شدن را به ترمینال ارسال می کند و ترمینال (مثلاً خودپرداز) فعال می شود.

مشتری اقدام به وارد کردن کارت کرده و طبق صفحات نمایش داده شده مرحله به مرحله پیش می رود و در نهایت درخواست تراکنش به مرکز ارسال می گردد. مرکز نیز درخواست را تحلیل کرده و پاسخ مناسب ارسال می کند. اگر پاسخ مثبت بود ادامه تراکنش انجام می شود و در غیر این صورت پیام مربوطه نمایش داده می شود. در هر کدام از مراحل فوق، در صورت بروز خطا، پیام خطای مربوطه به مرکز ارسال می گردد. کلیه فرایندهای انجام شده توسط ترمینال و پیامها، قبلاً از مرکز دانلود شده است و ترمینال طبق یک State Machine مرحله به مرحله پیش می رود.

در صورت نیاز به آموزش تخصصی و یا اخذ مشاوره در خصوص اتصال دستگاهها با پروتکل NDC به مرکز و یا رفع ایرادات، با ما در تماس باشید.

3/5 - (1 امتیاز)