اپراتور پنل خودپرداز چیست؟

اپراتور پنل خودپرداز یا عابربانک یکی از ماژولهای خودپرداز است که از دید مشتری پنهان بوده و ارتباط مستقیمی با وی ندارد. این ماژول در کابین بالای خودپرداز می باشد. اپراتور پنل در واقع ماژولی است که کاربر یا مسوول دستگاه خودپرداز با آن کار می کند. کلیه اموری که برای تنظیمات و گزارش گیری از خودپرداز لازم است توسط اپراتور پنل انجام می شود. این ماژول معمولاً شامل یک صفحه کلید، یک نمایشگر و تعدادی کلید و چراغ می باشد که البته در مدلهای مختلف خودپرداز این موارد ممکن است فرق کند. به اپراتور پنل، (SOP (Supervisor Operation Panel یا (TTU (Text Terminal Unit نیز گفته می شود.

بخشهای اپراتور پنل خودپرداز

اپراتور پنل خودپرداز بخشهای مختلفی دارد که بدین شرح می باشند:

  1. نمایشگر: مهمترین بخش اپراتورپنل نمایشگر آن می باشد. در نمایشگر، اطلاعات مختلفی از وضعیت خودپرداز برای کاربر نمایش داده می شود. به عنوان مثال قطع یا وصل بودن شبکه، حالت فعال یا غیر فعال، موجودی کاست های اسکناس و همچنین لوازم مصرفی مانند کاغذ رسید و ژورنال
  2. صفحه کلید: شامل کلیدهای عددی 0 تا 9 و همچنین بسته به نوع دستگاه ممکن است شامل کلید تأیید، انصراف و تصحیح باشد.
  3. کلید سوپروایزر: کلیدی است که کاربر خودپرداز می تواند با آن دستگاه خودپرداز را از حالت فعال خارج و غیرفعال کند تا عملیات مورد نظر را انجام دهد.

عملیات قابل انجام توسط اپراتور پنل خودپرداز

  1. تعاریف اولیه خودپرداز: کاربر دستگاه خودپرداز می تواند تنظیمات اولیه مانند کد خودپرداز، تنظیمات شبکه، تعاریف کاست ها و … را توسط اپراتور پنل انجام دهد.
  2. مشاهده وضعیت خودپرداز و لوازم مصرفی: همان طور که در بخش قبل گفته شد، اپراتور پنل همواره وضعیت خودپرداز و موجودی و لوازم مصرفی آنرا نمایش می دهد.
  3. پول گذاری: هنگامی که کاربر خودپرداز، اسکناس ها را در کاست های خودپرداز قرار می دهد، باید همان تعداد اسکناس را توسط اپراتور پنل برای خودپرداز تعریف کند. به عنوان مثال 1000 برگ اسکناس 100 هزار ریالی، 500 برگ اسکناس 500 هزار ریالی و 1000 برگ اسکناس 50 هزار ریالی در کاست های مربوطه قرار می دهد و سپس باید دقیقاً همین مقادیر را توسط اپراتور پنل به عنوان موجودی اولیه تعریف کند.
  4. گزارش گیری: کاربر خودپرداز می تواند گزارش موجودی اسکناسهای دستگاه و یا لوازم مصرفی مانند کاغذ رسید و ژورنال را توسط اپراتور پنل بگیرد و اقدامات لازم را انجام دهد.

بررسی قیمت و خرید اپراتور پنل خودپرداز

اپراتور پنل خودپرداز های مختلف بسته به نوع و مدل دستگاه و همچنین کیفیت آن قیمتهای متنوعی دارند. قیمت اپراتور پنل خودپرداز از حدود 10 تا 30 دلار بسته به مدل، کیفیت و وضعیت آن متغیر است.

انواع اپراتور پنل خودپرداز

اپراتور پنل در حالت سنتی شامل صفحه کلید، نمایشگر و تعدادی کلید یا LED می باشد. نمایشگر اپراتور پنل می تواند به صورت دات ماتریکس قدیمی و یا یک مانیتور به عنوان مانیتور دوم کیس خودپرداز باشد. این مانیتورها در بعضی از دستگاه ها نیز تاچ اسکرین بوده و کلیدهای آن دیگر به صورت سنتی از نوی keypad نیستند و روی صفحه نمایش نمایش داده می شوند و بصورت لمسی کار با آنها انجام می شود.

اپراتور پنل خودپرداز دیواری و سالنی

مشخصات اپراتور پنل هایی که تا کنون عنوان شد، مربوط به خودپرداز های دیواری بوده که مشتری از یک سمت با آن در تعامل است و از سمت دیگر، کاربر خودپرداز با آن کار می کند. در خودپردازهای سالنی، معمولاً از همان نمایشگر و صفحه کلیدی که مشتری استفاده می کند، به عنوان اپراتور پنل استفاده می شود و ماژول مجزایی به این عنوان وجود ندارد.

انواع اپراتور پنل خودپرداز در فروشگاه خودپرداز ایران

اپراتور پنل هیوسانگبررسی قیمت و خرید اپراتور پنل خودپرداز هیوسانگ

اپراتور پنل خودپرداز NCR

بررسی قیمت و خرید اپراتور پنل خودپرداز ان سی آر

سایر اپراتور پنل های موجود در سایت خودپرداز ایران

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *