بارکد چیست؟

بارکد (در انگلیسی Barcode یا Bar Code) روشی برای نمایش اطلاعات به صورت تصویری و قابل خواندن توسط ماشین می باشد. بارکد بر اساس خطوط باریک و پهن بر پایه مورس اولین بار در سال 1952 میلادی در آمریکا اختراع شد. البته حدود بیست سال طول کشید تا به شکل امروزی و تجاری استفاده شود.

انواع بارکد

بارکدهای اولیه، تعدادی خطوط موازی با عرض و فواصل متغیر بودند که به عنوان بارکد خطی یا یک بعدی (Linear یا one dimensional یا 1D) نامیده می شوند. پس از آن بارکد های دوبعدی طراحی شدند که اجزای تشکیل دهنده آنها نقطه، مستطیل و دیگر اشکال هندسی بود. QR Code یکی از انواع بارکد های دو بعدی می باشد که در حال حاضر به صورت گسترده ای استفاده می شود.

بارکد یک بعدی

بارکد یک بعدی

QR Code

QR Code

بارکدخوان یا بارکد ریدر چیست؟

بارکد خوان وسیله ای است که از آن برای خواندن بارکد استفاده می شود. بارکد خوان یا بارکد ریدر می تواند به صورت یک نرم افزار در موبایل شما هم باشد. بارکد خوان توسط نوری که پخش می کند و سنسور یا دوربین، می تواند بارکد را بخواند و اطلاعات آن را استخراج نماید.

بارکد خوان دستی

بارکدخوان خودپرداز چیست؟

بارکدخوان یا بارکد ریدر خودپرداز یا عابربانک، یکی از ماژولهای دستگاه خودپرداز می باشد که توسط آن، بارکد قبوض خوانده می شود. برای پرداخت قبوض توسط خودپرداز نیاز به وارد کردن شناسه قبض و شناسه پرداخت می باشد. شناسه قبض یک رشته عدد می باشد که اطلاعاتی مانند شرکت مربوطه، کد مشترک و … را نمایش می دهد. شناسه پرداخت شامل دوره زمانی پرداخت و مبلغ قابل پرداخت می باشد. هنگام پرداخت قبض توسط خودپرداز، شما کافی است که بارکد قبض را در محل مربوطه قرار دهید تا بارکد خوان خودپرداز بارکد قبض شما را بخواند و اطلاعات آن را برای بانک جهت پرداخت ارسال نماید.

بارکد قبض

بارکد قبض

بارکدخوان خودپرداز

بارکدخوان خودپرداز

بررسی قیمت و خرید بارکدخوان خودپرداز

بارکدخوان یا بارکد اسکنر خودپرداز های مختلف بسته به نوع و مدل دستگاه و همچنین کیفیت آن قیمتهای متنوعی دارند. قیمت بارکدخوان خودپرداز از حدود 10 تا 100 دلار بسته به مدل، کیفیت و وضعیت آن متغیر است.

انواع بارکدخوان خودپرداز در فروشگاه خودپرداز ایران

بررسی قیمت و خرید بارکدخوان GRG

بررسی قیمت و خرید بارکدخوان NCR

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *