در بسیاری از کشورهای دنیا از جمله آمریکا، مشتری برای دریافت وجه از خودپرداز بانکهای دیگر کارمزد می پردازد. این کارمزد در ایران نیز پراخت می شود اما مشتری آنرا نمی پردازد. برای آشنایی بیشتر مطلب “درآمد خودپرداز”  را در سایت ما مطالعه نمایید.

گزارش USATODAY در مورد کارمزد خودپرداز در آمریکا بیان می کند که ناامید کننده ترین چیز در استفاده از دستگاههای خودپرداز این است که برای گرفتن پول خودتان باید هزینه کنید. هزینه رو به رشدی که در قالب کارمزد از شما اخذ می شود. میانگین کارمزد قابل پرداخت طبق نظرسنجی bankrate.com مبلغ 4.69 دلار بوده که نسبت به سال گذشته 2.6% و نسبت به 10 سال گذشته، 55% افزایش نشان می دهد.

Greg McBride، تحلیلگر ارشد مالی Bankrate.com، عنوان کرد که مردم در خصوص استفاده از وجه نقد هوشیار تر شده اند و از خودپردازها کمتر برداشت وجه انجام می دهند. این موضوع باعث شده که بانکها کارمزدها را افزایش دهند. او گفت که هزینه ها قابل اجتناب هستند و هزینه های شبکه های خودپرداز توسط غیر مشتریان (دارندگان کارت بانکهای دیگر) تامین می شود.

رتبه بندی شهرها

در میان 25 کلانشهر آمریکا، ساکنین پیتسبورگ بالاترین کارمزد را می پردازند. لیست شهرهای با بالاترین نرخ کارمزد خودپرداز بدین شرح می باشد:

  1. پیتسبورگ: 5.19 دلار
  2. نیویورک: 5.14 دلار
  3. واشنگتن و کلیولند: 5.11 دلار
  4. آتلانتا: 5.05 دلار

نمونه راهکارهایی که به مشتریان برای نپرداختن کارمزد خودپرداز پیشنهاد می شود عبارتست از همراه داشتن مقداری پول نقد، استفاده از کارت اعتباری برای خرید و همچنین جستجوی خودپرداز بانک خودتان یا بانکی که کارمزد دریافت نمی کند، برای دریافت وجه.

 

Rate this post